Neden Hızlı Okumalıyız?

Hani bir hikaye vardır. 2 metre boyunda, kamburu olan, neredeyse hayata küsmüş, bir apartmanın bodrum katında yaşayan ve bulaşıklarını dahi banyoda yıkamak zorunda kalan bir adam. Ve bu adam bir hızlı okuma kursuna katılır. 2 sene içinde 700 üzerinde kitap okur. Çıkarımlarını madde madde ortaya koyar. ‘Sınırsız Güç’ ve ‘İçindeki Devi Uyandır’ kitapları ortaya çıkar. Kitap isimlerini duyunca kahramanımızı tanımışsınızdır; Tony Rabbins.

2 binli yılların başındaki kişisel gelişim furyasını başlatan bu adamdır. Ve bu gün seminerlerine özel uçağı ile gitmektedir. Dünya dillerine çevrilen kitapları seminerler ile desteklenir ve daha iyi bir yaşam sürmenin sırları anlatılır. Elbette bu yazımda kişisel gelişimden bahsetmeyeceğim. Bir kitabının başında okuduğum hayat hikayesindeki en etkili bölüm bana göre hızlı okuma kursuydu.

Hızla akan yaşamda kitap okumanın zorlaştığı hepimiz tarafından biliniyor. Son dakika haberlerine bile anında ulaşıyoruz artık. Ama kitap okuma, özel zaman ayrılması gereken bir bölüm gibi geliyor bana. Hayat yolculuğumuzda her ne iş yaparsak yapalım mutlaka okumaya ihtiyacımız var. Çünkü beynimizin gıdası  bilgi. Bilgi çoğaldıkça yaşam ile daha etkin mücadele edip daha güzel başarılara imza atacağız demektir.

Hızlı okuma kursu ile başlayabilirsiniz mesela. Neredeyse 20 kadar olan teknikleri öğrendikten sonra ilgi alanınıza giren kitapları takip edebilir, öğrendikçe bilginin keyfini sürebilirsiniz. Kitapçıda gezerken ‘kedi besleme teknikleri’ diye bir kitap görünce çok şaşırmıştım. Günümüzde neredeyse her konuda bilgi var artık. Sadece biraz ilgi duymak, küçük bir bütçe ayırmak ve kitapçıya uğramak gerekiyor.

Normal şartlarda bir okuyucu 150-200 kelime arası okuyor. Ama hızlı okuma ile bu hızı kısa sürede 500 kelimenin üzerine çıkarıyorsunuz. Daha iyi anlayıp, daha çok bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ve özellikle hayatımız boyunca sınavlar ile boğuştuğumuz düşünülürse kitap okuma sevgisi gelecekte bizi mutlu edecektir. Kitap okumayı seven öğrenciler okula gitmekten keyif alıyorlar ve sınavlarda daha başarılı oluyorlar. Kitap okumalı, çocuklarımıza kitap hediye etmeliyiz. Hayata şekil veren bilgidir ve o da her gün yenilenmekte yeni bilgi üretilmektedir.

Selam ve saygılarımla.

Fatih Bircan / Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir