Okul Öncesi Eğitim Evde Nasıl Verilir

Bilindiği üzere annelerin çalışma şartı arttıkça, günden güne iyileştikçe çocuklarına bakacak kişinin ihtiyaç olarak artması kaçınılmazdır. Anne iş hayatına adımını attığı ilk günden itibaren çocuğunu emanet edeceği zamanın ona nasıl verimli olabileceği bir yer aramaya koyulur. Bu aramalar sırasında anneye en yardımcı olacak yerlerden birisi okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Çocuk bu kurumlarda hem kendini geliştirir, aileden gün içinde uzak kalıp sosyal hayata girer, arkadaşlarıyla etkileşim içinde olur.

Okul öncesi eğitim kurumları çocuğu hem ilkokula giden yolda hazırlar hem de ilkokul da zorlanmasın diye becerilerini geliştirir. Her anne çalışmayabilir veya her çocuk okul öncesi eğitim kurumuna gidemeyebilir peki bu gibi durumlarda evde okul öncesi eğitimi nasıl verilir? Bunları bir yazı etrafında toplayacak olursak eğer ;

Çocuk eğitimini ilk olarak ailede alır ve bu okul yaşantısında devam eder ailede iyi bir eğitim almamış olan çocuk okul hayatında zorlanır. Evde okul öncesi gibi eğitim alan bir çocuk ilk olarak bütün ilgiyi kendi üzerinde hissetmelidir. Eğitim verilirken çocuk için günlük bir plan çıkarmalı çocuğun sorumluluk ve yerine getirilmesi getiren işler çocuğa bu plan dahilinde anlatılmalı ve çocuğa sorumluluk bilinci aşılanmalıdır. Öte yandan çocuk kendisini evde gibi değil de okulda gibi hissetmelidir. Çocukla ilgilenen kişi çocuğa yaratıcılığını geliştiren çeşitli etkinlikler de bulunmalı ve bu etkinlikleri çocuğun uygulamasına müsaade etmelidir. Çocuğun el koordinasyon gelişimi takip edilmelidir.

Çocuk gün içinde evdeyken elektrikli ev eşyalarından ve teknoloji aletlerinden uzak durmalıdır. Çünkü teknolojiyle iç içe olan bir çocuk, hayata karşı sosyal hayatı azalır ve sadece oraya bakarak yaşama alışır. Bu yüzden evde verilen bir eğitim de çocuğa bilgisayar, tablet ve televizyona adapte etmek yerine çocukla çocuğun zevkine ve isteğine göre seçilen bir kitap ona okunarak, öncesinde çocuğun dikkatini toplayıp hoş vakitler geçirmesini sağlamak için çocuğa bilmeceler sorulabilir ardından çocuğa kitap okunur ve kitaptan sonra bu kitaptan neler anladığına dair ile ilgili soru sorarak kendini ifade etmesi sağlanabilir. Çocuk için birkaç kukla alıp kuklaları kendine göre seslendirmesini yapmasını istemek de çocuğun kendini ifade etme duygusunu güçlendirecektir.

Evde okul öncesi eğitimi vermeyi düşünen bir kişi çocuğun evde de kaliteli bir zaman geçirmesini ve çocuğa verdiği eğitimin çocuğun düzeyine göre şekillendirmelidir. Çocuk için verilen her bir eğitim evde veya okulda olsun onun ileri ki hayatını etkileyip şekillendirme rolüne sahiptir.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir