Okula Hazırlık Nasıl Olmalı?

            Okula hazırlık dönemi çocuk sahibi olan herkesin geçireceği bir dönemdir, belki bir belki de birkaç kez. Her çocukta farklılık gösterir bu dönemler.
         
            Peki, bu dönem nasıl atlatılır, okula hazırlık nasıl olmalı? Her şeyden önce aileler kendisi hazırlanmalı bu döneme. Kaygı ve korkularından kurtulmalı. En önemlisi de bu kaygıları çocuklara yansıtarak etkilenmelerine neden olmamalılar. Rahat ve hevesli görünerek onları teşvik etmediler. Sonrasında çocuğu okulun nasıl bir yer olduğunu, yapacağı şeyleri, oynayacağı oyunları ve tanışacağı yeni arkadaşlarını anlatmalı. Heveslendirmeli, öğütler ve kurallarla okulun sıkıcı bir yer olduğu izlenimi verilmemeli.

            Çocuk özgür ve rahat olacağını bilmeli okulun amacının kural ve yasak koymak değil de sadece öğretip eğitmek olduğunu bilmeli. Okula başlamadan önce okulu gezdirilebilir sınıfını ve arkadaşlarını görmesi ve tanıması onu daha istekli hale getirebilir. Aile her şeye kendi karar vermek yerine bazı şeyleri çocuğa bırakmalı. Okul alış verişini beraber yapıp kendi seçimlerini yapabilir ilgi çekici kırtasiye malzemeleri oyun araç gereçleri gibi. Çocuklar ilk kez kalabalık bir ortama gireceği için korkabilir birçok yabancı insanın arasında kendini güvende hissetmeyebilir.

            Özellikle kendi içine kapanık, ailesinden başka kimseye yaklaşmayan ve kalabalık bir ortamda büyümeyen çocukları daha çok etkiler bu durum. Alışma süreci uzayabilir, zorluk çekebilir, gitmek istemeyebilir bu durumda ailenin yapması gereken onu gitmesi gerektiğine ikna etmek korkutmadan ve kırmadan tabi. Çocukların okulla ilgili sorular ciddiye alınmalı merak ettikleri her şey mantıklı ve onu ikna edecek şekilde cevaplanmalı okulun eğlenceli yanları ve orda geçireceği güzel vakit anlatılmalı. Okulda da güvende olacağını kendisine zarar gelmeyeceğini bilmeli, başında bir büyüğün bulunacağından öğretmeninden bahsederek güven verebilirsiniz.
 
            Her çocuğun okul öncesi eğitimini alması yani ana sınıfına gitmesi gerekir. Ana sınıfı etkinlik ve oyunlarla geçen bir dönem olduğundan çocuğun okul ile ilgili olumlu düşünceler biriktirmesini sağlar. Doğrudan birinci sınıfa başlayan bir çocuk hem okula hem ortama alışma çabasının yani sıra birde derslerle uğraşacak bu yüzden daha çok zorlanıp daha çok sıkıntı çekecek ve alışması daha zor olacaktır. Ana sınıfı uyum sağlayıp çalışabilmesi açısından iyi bir avantajdır ve çocuk üzerinde okuma yazma ve ders gibi sorumluluğu da yoktur.

            Okula hazırlık zor olmasına rağmen eğlenceli ve heyecanlı verici bir dönemdir. Önemli olan anne babaların bilinçli bir şekilde davranıp, çocuğu doğru yönlendirmeleri ve hevesini güvenini kırmadan okul hayatına hazırlayabilmeleridir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir