Önce Ahlak Mı Yoksa Kalite Mi

             Sormalıyız kendimize ahlaklı olmalıyız önce, yoksa kaliteli mi? Cevabı kişiden kişiye değişen ve göreceli olan bu sorunun cevabı, çoğu kişi tarafından önce ahlak tabii ki cevabını getirir. Dürüst sağduyulu saygın, saygılı ve güvenilir olmak, aslında kaliteyi beraberinde getirir. İnsanlar genel olarak ahlaklı kişileri, kaliteli olarak kabul eder. Ahlaklı olmak hayatınızda ve etrafınızdaki insanların size güvenilirliğini kazandırır.
 
             Ahlaklı olmak, kaliteli olmanın çok daha önünde bir kavramdır. Örneğin; alışverişinizi yaptığınız bir giyim mağazasında, vitrinde uygunsuz bir resim olan mağaza ne kadar kaliteli olursa olsun, kimse tarafından tercih edilmez. Ya da bir restoran, kalite ve lezzet açısından birinci sınıf olsa bile, ahlaki değerlere uygun olmazsa çoğu kişiler tarafından rağbet görmez. Ahlaklı ve güvenilir olmak ilk sırada gelir birçok insan için. Kimseye kötü söz de ve zanda bulunmamak, doğru kişilikte ve vasıfta insan olmak, ahlaki nitelikte ki kurallardır.
 
             Hatta yerlere çöp atmamak, herkesle kibar ve uygun bir dille konuşmak ve uyarmak da ahlâkî bir değerdir. Ahlaklı, doğru, dürüst bir kişilik beraberinde kaliteyi de getirir, güvenilirliği de. Bunlar bir zincirin halkaları gibidir. Eğer zincirin halkaları eksiksiz olursa sizi her zaman başarıya götürecektir. Başarı ise her insanın bu hayattaki tek hedefidir.
 
             Ahlaklı olmak, saygılı olmaktır hem de. Eğer saygınızdan ödün vermezseniz, bu da insanlar tarafından güvenilir olmanızı sağlar. Aileden başlayan bu eğitim, anne ve babaların çocuklara doğru bilgiler vermesiyle topluma, ahlaklı ve kaliteli bireyler yetiştirilmesini sağlar. Ahlaklı bir toplum ise her zaman düzeni ve huzuru getirir. Önce Ahlak Mi Yoksa Kalite Mi sorusu her zaman görecelidir elbette. Ama ahlaklı olmak arkasından kaliteyi de, başarıyı da, saygınlığı da, güveni de beraberinde getirecektir.
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir