Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

            Yaşıtlarına göre zihinsel, bedensel ya da duygusal açıdan önemli farklılıkları bulunan kişilere verilen eğitime, özel eğitim denmektedir. Özel eğitimin temel işlevlerinden birisi, bireylerin sahip olduğu yeteneklerin geliştirilmesidir. Akranlarına oranla bilgiyi daha zor kavrayan  kişilerin öz gelişimi, özel eğitimle sağlanabilmektedir. Aynı zamanda üstün zekalı öğrenciler de bu eğitimi almaktadır. Her koşuldaki bireye göre hazırlanan plan ve programlarla bu eğitim desteklenmektedir.

            Özel eğitim, alanında uzman kişilerce, bireylere uygun ortam ve koşullarda verilmektedir. Bu alanda görev yapacak öğretmenler, üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olmuş kişilerdir. 

Özel Eğitimin Amaçları
       
            Bireylerin günlük ihtiyaçlarını gidermesi, toplum içindeki rollerini yerine getirip insanlarla normal düzeyde bir ilişkiye sahip olması özel eğitimin temel amaçlarındandır. Bunun yanında özel eğitim,  yardım almadan hayatlarını devam ettirebilmeleri ve yetenekleri doğrultusunda hayatlarına yön verilmesi gibi amaçlara hizmet etmektedir. Bu amaçlar, bireyler arası farklılıkları en aza indirmeyi ve kişilerin toplumsal düzen içerisinde yer alabilmesini sağlamaktadır. Özel eğitimin temeli buna dayanır. Günlük hayatlarında dışlanan ya da yeteneklerinin farkına varılamayan bireylerin, toplumsal düzen içerisinde varlığını göstermesini sağlar. Asıl amaç, özel eğitime ihtiyacı olan kişilerin bu eğitim vesilesiyle, yaşantılarını normal bir şekilde devam ettirebilmesidir.

Özel Eğitimin Temel İlkeleri
         
            Özel eğitime ihtiyacı olan her birey bu eğitimden faydalanabilmektedir. Bu eğitimi alacak olan bireylerin süreçleri, normal eğitim sürecinde olan kişilerden daha erken başlamaktadır ve bireyler sosyal çevrelerinden uzak tutulmadan eğitim görmektedir. Kişilerin seviyeleri tespit edilerek, plan ve program hazırlanmaktadır. Program, akran gruplarından ayrı tutulmadan özel olarak uygulanır. Böylece birey, bir yandan normal sürecin içinde ve ona dahildir. Eğitimdeki bu sürece aile de katılır. Aile, öğretmene ve bireye yardımcı konumundadır. Bu şekilde birey, güven duygusu içinde eğitim almaktadır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir