Özel Eğitimi Nedir, Kimler Özel Eğitim Almalıdır?

            Özel  eğitim; Engelli vatandaşların normal eğitim alamayacak durumda oldukları için engellerinden dolayı, devletin onlara sunduğu hak ve özgürlüğün bir parçası olarak aldıkları eğitimdir.
   
KİMLER ÖZEL EĞİTİM ALMALIDIR?   
            
            
Normal olarak görülen yani özel eğitime ihtiyaç duymayan, otuz kırk kişilik sınıflarda bir öğretmenin ders anlatmasıyla da eğitimi tamamlayabilecek kişileri zaten bu kategori içerisine almamı mümkün değildir. Çünkü bu kişiler pekala eğitimlerini bu şekilde devam ettirebilirler ve bu şekilde bir eğitim de onlara asla bir zulüm değildir.
     
            Sağlık kurulundan engelli raporu bulunan eğitim çağındaki öğrencilere özel eğitim verilmektedir. Bu onların en doğal hakkıdır ve yaşamının geri kalanını engelinden dolayı günahkar veya hastalıklısın sen eğitim göremezsin olarak değil de sosyal olarak bir vatandaşın yapması gereken bütün imkanlara bu vatandaşlarında ulaşabilmesi en tabi olaydır. 
     
            Özel eğitim alan öğrenciler, öğrenim gördükleri kuruma ve öğretmenlerine olan aidiyet duygusu onların hayat tutunmalarında büyük etken oluşturacak ve başarma arzularını da tetikleyecektir. Ayrıca gördükleri eğitimin onların hakkı olduğu onlara bir lütuf olarak verilmediği hissi tattırılmalı aynı zamanda bu şuur verilmelidir. Zaten aksini düşünmek insanlığımıza büyük zarar verirken toplum olarak değerlerimizin bilincinde olmadığımızın kanıtı saymış olsak pek de yanılgıya düşmüş olmayız.
    
            Her eğitimci için görev bilinci önem taşır, taşa yazı çivi çakmak, kağıda yazı yazmak ya da bir tahta yontmak değildir işleri, zira bunlarda bir sanattır fakat bir canlı varlığı ilmek ilmek işlemek en kutsal sanat olsa gerek. Böyleyken normal olarak eğitim veren öğretim görevlileri birde özel eğitim veren öğretmenlerinin durumu daha ayrı bir konumdadır. Onlar hayata bir sıfır yenik başlamışken çoğu akranlarından düştüysen elinden ben tutarım der öğretmenleri ve topluma bir kişi daha kazandırılmış olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir