Tyt Nedir?

            Ülkemizde ve dünyada da olduğu gibi, eğitim sistemi içerisinde üniversite sınavı geleceğimizin kalitesini belirlemede oldukça önemli bir sınav. Diğer sınavlarda da olduğu gibi daha iyiyi elde etme anlamında sıklıkla değişikliğe de uğrayan bir özellik arz etmekte. TYT tam da bu değişikliklerden birinin en son adını oluşturmaktadır.

Üniversite Sınavında Tyt ile Yeni Dönem

            Tyt yeni üniversiteye giriş sınavının yeni ismi olan YKS ‘nin ilk aşamasının ismidir. Önceki sınav isimlerinden haberdar olanlar bilirler ki önceleri ÖSS, YGS olarak ülkemizde ilk kademe sınavlar ve bu sınavlardan sonra alınan belirlenmiş puanlarla ikinci ve birinci aşamaya oranla daha detaylı ve bilgi yoğun ikinci aşamalara geçiş söz konusu olabilmekteydi.

            Tyt 2017 yılında karşımıza üniversiteye geçiş sınavının ilk aşaması olarak çıktığından bu yana birçok revizyondan geçirilmiş durumda olan bir içeriğin de sahibi.İlk ortaya konulduğunda aynı gün ikinci aşamayla birlikte uygulanma kararının yanında sadece 40 soru matematik ve 40 soru Türkçe uygulamasıyla oldukça eleştirel almıştır. Zira bu fen bilimleri ve sosyal bilimler alanı muhataplarından ve birçok eğitim camiasından gelen eleştirilere sebep olmuştu.

            Bugün itibariyle gerekli revizyonlar yapılarak TYT 40 matematik, 40 Türkçe sorularına ek olarak 20 fen bilimleri ve 20 sosyal bilimler (felsefe, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi ki hepsi 5’er sorudan oluşmaktadır) olmak üzere 120 soru adedine çıkarılmış durumdadır.

Tyt İle Gelen Değişiklikler ve Uygulanma Şekli

            Tyt ile 200 ve üzeri alınacak puan ile ikinci yıl da kullanılabilecek olmasa oldukça cazip ve olumlu bir değişikli olarak gözükmekte. Üniversite sınavının ilk aşaması Tyt ise 23 Haziran  Cumartesi 10’da uygulanacaktır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir