Üniversite Taban Puanları

İlköğretim çağından başlayarak gelecekte önemli meslekleri edinmek isteyen ve bunlara yönelik hayaller kuran çocukların iyi bir lisede okuması gerektiği düşüncesiyle önce lise sınavlarına girerek başarı elde edip kaliteli liselerde bu hayalleri sürdürüp düzenli çalışma ile üniversiteye girip, girdikleri üniversite sonunda hayallerine ulaşma sürecine eğitim– öğrenim süreci adını veriyoruz. 

İLKADIM

Ortaokul sonrasında girilen sınavlarla fen lisesi, Anadolu lisesi, öğretmen lisesi, meslek, imam hatip, sosyal bilimler, ticaret lisesi gibi liselere giriş yapan öğrenciler hayalleri doğrultusunda lisede bir bölüm seçerler. Fen üzerine ilerleyenler sayısal bölümlerde, sosyal ve beşeri bilimler üzerine ilerlemek isteyenler eşit ağırlığa, iletişim ve edebiyat üzerine ilerlemek isteyenler sözel bölümüne, yabancı dil ve edebiyatı, filoloji üzerine ilerlemek isteyenler ise dil bölümlerini tercih ederler. Bunların haricinde doğrudan mesleki eğitim veren imam-hatip ve meslek liselerinde bölümler üzerine ilerlenmek istenen meslek dallarının alt kollarıyla açılır. Makine okumak isteyen ve bu konuda hevesli olan biri otomotiv, torna gibi meslek lisesi bölümlerinde okur. 

Bu bölümler rastgele ayrılmamış olup her biri lise eğitimi sonunda girilecek olan üniversite sınavına hazırlık yapılacak şekilde ve okunacak üniversite bölümüne giriş maiyeti taşıyacak şekilde müfredatlara sahiptir. Örneğin matematik ve fizik okumayıp sözel bölümde lise eğitimini tamamlamış bir öğrenci mühendislik bölümlerini kazanmak için fizik-matematik ve diğer sayısal kısımları cevaplandırmak zorunda olacak, bir şekilde bu kısmı atlasa bile üniversitede karşısına çok daha zorlu bir öğrenim süreci çıkacak, nihayetinde öğrencinin eğitim hayatı yüzde doksan ihtimalle harap edilmiş olacaktır. O yüzden üniversiteye giden ilk adım bu bölümlerin seçim aşamasıdır. 

ÜNİVERSİTE SINAVI 

Bu bölümler seçildikten sonra son sınıfa kadar belirli bir müfredat dahilinde dersler alınır ve sonrasında üniversite sınavının ilk aşaması olan Mart sonu Nisan başında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’na girilir. Öğrenci lise öğrenim hayatının ilk basamağı olan 9. sınıf temel bilgileri ve 10. sınıftaki spesifik bilgilerini konuşturacağı bu sınav sonucunda 6 farklı puan türü elde eder. 

YGS 1-2 Sayısal, YGS 3-4 Sözel, YGS 5-6 ise Eşit Ağırlık puanlarını oluşturur. Bu puanların yüzde 40’ı oluşturulacak olan yerleştirme puanında kullanılır. Bu puanlarla ön lisans adı verilen iki yıllık mesleki eğitim veren meslek yüksekokullarına giriş yapılabilir. 

İkinci aşama ise Haziran ortasında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’dır. LYS ile her öğrenci lisede kendi bölümünde görmüş olduğu derslerden sorulan soruları cevaplandırır. LYS, YGS ‘ye göre biraz daha zor olarak kabul edilir çünkü alan sınavı mahiyeti taşır. LYS sonrasında TM 1-2-3, MF 1-2-3-4 , TS 1-2 ve yabancı dil puan türleri oluşturulur. 12 puan türünün her biri içerdiği ders bakımından farklı bölümlere giriş imkanı verir. Tıp bölümüne MF-3 ile girilirken pek çok mühendislik MF-4 ile alım yapmaktadır. Alınan puanlara ortaöğretim başarı puanı ve YGS yüzdesi dahil edilip bir yerleştirme puanı oluşturulur ve bu puanlarla tercihler yapılır. 

TABAN PUANLAR NASIL OLUŞUR?

Tercihler genelde geçmiş yıllarda öğrencilerin tercih ederek yerleştiği puanlar ve başarı sıralamaları baz alınarak yapılır. O yüzden puanlar ve sıralamalarda bir uyum göze çarpar. Tercih edilen üniversitenin puanının yüksek veya düşük olması üniversitenin kalitesini göstermemekle birlikte daha önceki sınavlarda başarılı olmuş öğrencilerin tercihleri ile oluşur. Örneğin Koç Üniversitesi’nin taban puanları 500 düzeyindeyken ODTÜ’nün 450’lerde olması veya Ankara Üniversitesi 450 puanla alırken İstanbul Üniversitesi’nin 400 puanla öğrenci alması üniversitelerin kalitesinden bağımsız olarak önceki yılda bu üniversiteleri tercih etmiş adayların puanları baz alınarak oluşturulur. Geçen yıl 350 ile kapatan bir üniversite bu yıl 450 olmuş ise bu tamamen aday tercihinden dolayıdır. Adaylar tercih yaparken yerleşmek için puanları göz önüne almalıdır ancak üniversite kalitesini farklı araştırma kuruluşlarının bağımsız çalışmalarını takip ederek veya üniversite akademik kadrosu ve imkanlarını araştırarak öğrenmeli ve tercihlerini yalnızca taban puanlar üzerinden yapmamalıdır. 

Taban puan yalnızca geçen yıl tercih yapılan üniversite bölümüne en son yerleşen adayın puanıdır. Üniversite kalite puanı değildir. Ancak unutulmamalıdır ki iyi öğrenciler iyi üniversiteleri tercih eder. 

TABAN PUANLARINI NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİZ?

Taban puanlar çeşitli öğretim kuruluşlarının ve okulların hazırladığı katalog ve broşürlerden. Tanıtım videolarından öğrenilebileceği gibi internet arama motorları kullanılarak birçok internet sitesinden de öğrenilebilir. Bunlara ek olarak Yükseköğretim Kurulu internet sitesinde YÖK ATLAS uygulaması kullanılarak da üniversitelerin taban puanları ve diğer tüm istatistiklere ulaşılabilir. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir