Üniversitede Eğitim Bursu Var Mı

Üniversitede Eğitim Bursu 

            Üniversitelerde eğitim bursları elbette vardır. Maddi gücü yetersiz ailelerin öğrencileri, annesi veya babası ölmüş öğrenciler, dereceye girmiş öğrenciler ve bir vakfa veya bir topluluğa üye olan öğrenciler burs olanaklarından faydalanabilirler. Hayırsever iş adamları, vakıflar gönüllü eğitim bursları verirken, devlet de burs veya öğrencilik hayatı bitip iş bulduktan sonra geri ödenebilen eğitim kredileri verirler. Üniversiteler de dereceye girmiş öğrencilerinin okullarını tercih etmeleri için, normal öğrencilere verilen bursların kat ve kat fazlasını vermektedirler.

Vakıf Bursları/Topluluk Bursları

            Maddi durumu yetersiz öğrenciler için hazırlanan bu burslar, ağustos başından eylül sonuna kadar başvuru kabul edip aralarında yaptıkları değerlendirmeler ile ekim sonunda burs vereceği öğrencileri açıklarlar. Aradıkları kriterler, öğrencinin başarı durumu ve maddi durumunun yetersizliği ile ilişkilidir.

            Gönüllü bir topluluk tarafından verilen burslarda ise asıl aranan şart, o topluluğa üye olup olunmaması ve onlarla gönüllülük esaslı işler yapıp yapılmamasıdır. Bunun dışında o topluluğa dahil olmasanız bile aranan şartlar akıbetinde, maddi durumunuzun yetersizliği dolayısıyla burs alabilmeniz mümkündür.

İş Adamı Bursları

            Hayırsever iş adamları tarafından düşünülmüş bu burslar, iş adamının şirketinde çalışanların çocukları başta olmak üzere, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilir. Şirketin açtığı kontenjan dikkate alınır ve maddi durumu en yetersiz öğrenci, kendi çalışanlarının öğrencilerinden sonra en başa konulur. 

Devlet Bursu/Kredisi

            Her öğrencinin üniversite okuması ve en rahat şekilde yaşaması için çabalayan devlet, seçtiği bazı öğrencilere burs verirken bazılarına da eğitim kredisi olanağı sağlar. Baz aldıkları ilk kriter öğrencinin maddi durumudur. Anne babasının ayrı olması veya ölmüş olması, çocuğun yetiştirme yurdundan çıkmış olması, yalnızca babanın çalışması ve aldığı ücretin asgari ücret olması, evde dışarıda okuyan başka bir öğrencinin daha olması gibi sebepler de öğrenciye verilecek burs için önemlidir. 

            Her sene burs başvurusu yapılabilir. İlk senede çıkmayan burs diğer senelerde çıkabilir çünkü diğer senelerde burs başvurusu yapacak olan öğrencilerin maddi durumu, bir önceki sene başvuru yapan öğrencilerle bir olmayabilir. Bunun dışında aldığınız eğitim kredisini, diğer senelerde iptal ettirip kullandığınız kadarını geri ödeyebileceğiniz gibi; ilk sene kabul etmediğiniz krediyi bir sonraki sene almaya hak kazandığınızda; orta senelerden başlayıp kullanmaya hakkınız vardır. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir