Uzaktan Eğitim İhtiyaç Nasıl

Zaman kavramı bütün çağların kilit unsuru olmuştur fakat teknoloji devriminden sonra günümüzde çok ama çok daha kıymetli bir olgu artık. İnsanlar doğal olarak bireysel zamanlarını en verimli şekilde geçirme çabasındalar. Toplumsal bütünlük içerisindeki en önemli olgulardan biri de mesleki eğitim. Çağımız gereği sadece tek meslek odaklı yaşam, yeterli miktarda maddi refah sağlayamayabiliyor. Diğer yandan da maddi refahı göz ardı edip, insan zihninin bilgiye olan açlığı baş gösterebiliyor. Bütün bu sebepler gelişmiş toplumları ister istemez uzaktan eğitim konseptine yönlendiriyor. 

Uzaktan eğitim ihtiyacı nasıl giderilebilir?

Bundan 15-20 yıl öncesine kadar, gerek altyapı sorunları sebebiyle gerekse de yeterli kaynak bulunamayışından ötürü, uzaktan eğitim hayal gibiydi ülkemiz için. Oysa şimdiki teknolojik imkanlar her şeyi olduğu gibi, bilgi ve eğitimi de ışık hızıyla gözlerimizin önüne serebilecek güçte. Merak ettiğimiz her konuda bir internet tarayıcısı arama motoruna yazacağımız bir kaç kelime, cilt cilt ansiklopediyi bulunduğumuz yere taşıyabiliyor. İnsanlar evlerinde bilgisayar karşısında ya da sıcak kahvelerini yudumladıkları güzel bir kafeteryada cep telefonları sayesinde ihtiyaçları olan birçok bilgiye konfor içinde ulaşabilecek düzeye geldi. Eski çağlarda yaşayan bilim insanları bu imkanları görebilselerdi büyük ihtimalle büyülenirlerdi. 

Uzaktan eğitim bireye ne gibi kolaylıklar sağlar?

Halihazırda meslek sahibi kişilerin bile mesleki yeterlilik için bazı sertifikalara sahip olmaları gerekiyor. Üniversite eğitimi süresince bir çok fakültede uzaktan eğitim imkanlarıyla temel dersleri sanal canlı sınıflarda izleyebilip, ev rahatlığında sınavlarına girilebilecek düzeye gelebilmiş olmamız sevindirici gelişmeler arasında. Bu dersler İngilizce dil eğitiminden tutun Türk İnkılap Tarihi derslerine kadar geniş bir yelpazeye ulaşmış durumda. Hem öğrenci açısından hem eğitmen açısından oldukça avantajlı olan bu durum, az öncede bahsettiğimiz gibi, sertifika konusunda da geçerli. 2 yıllık yüksekokul ya da 4 yıllık lisans bölümü mezunu bir çok insan artık meslekleriyle ilgili ihtisas yapabilecekleri bir çok belgeyi, uzaktan eğitim imkanı sunan bir çok siteden elde edebiliyorlar. Bu tip siteler kimi zaman belli bir ücret karşılığı bu belgeleri hak kazanmalarına imkan verdikleri gibi, bazı branşlar tamamen ücretsiz eğitim hakkı sunabiliyor. Ayrıca herhangi bir yüksekokul yada lisans öğretim programına kayıtlı bir öğrenci, eş zamanlı olarak farklı bir branş üzerinden yine 2 yıllık ya da 4 yılllık bir bölüm okuyabilmekte. Bu tip uzaktan eğitim programlarının bazılarında bu sınavlar sadece sanal ortamda yapılabildiği gibi, final sınavları eğitmen gözetiminde şahsen de yapılabiliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir