Uzaktan Eğitim Nedir Ve Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim nedir?

            İlk olarak 1990 yıllarda Amerika da başlayan ve diğer adı da Online Eğitim olan eğitim sistemi teknolojinin giderek gelişmesiyle birlikte tüm ülkelerde oldukça yaygınlaştı. Son yıllarda ülkemiz genelinde birçok eğitim kurumu uzaktan (online) eğitim modelini benimseyerek bünyesinde uzaktan eğitim merkezleri kurdu.

            Uzaktan eğitim sisteminde uydu, video, ses, grafik, bilgisayar, çoklu ortam teknolojisi gibi araçların yardımıyla,   eğitimin uzaktaki öğrencilere ulaştırılmasıdır. Her geçen yıl ülkemiz genelinde devlet üniversitesi ve özel üniversitenin uzaktan eğitim programları açmasıyla Uzaktan eğitime bağlı öğrenci sayısı da giderek artıyor. Bu sisteme bağlı öğrenciler eğitimlerini tamamlayarak lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olmaları mümkün.

            Bu sistemde eğitimin uzaktan yapılıyor olması, öğretmen ve öğrenci arasında mesafe olması eğitim verilen müfredatın değişik olduğu anlamına gelmiyor. Uzaktan eğitim ile örgün eğitimdeki müfredat neredeyse tamamen aynıdır. Uzaktan eğitim denilince burada bilinmesi ve karıştırılmaması gereken bir diğer husus bu eğitim sisteminin açık öğretim olmadığıdır.

Ülkemizde Uzaktan Eğitim sistemi kullanılıyor mu?
            
            Hem Ülkemiz Üniversitelerinde hem de Ülkemizin YÖK sisteminde denkliği bulunan birçok yabancı Üniversitede uzaktan eğitim programı mevcut.

Uzaktan Eğitim Nedir ve Avantajları Nelerdir?

            Öğrencileri gündelik yaşamından ve işlerinden koparmadan rahatlıkla okumalarını sağlayan bu sistemde ders veren kişi ile öğrencinin aynı ortamda bulunması gerekmiyor. Uzaktan eğitim sisteminde öğrenciler bir bilgisayar yardımıyla internet üzerinden kendilerine verilen öğrenci numarası ve şifreleri ile derslerini canlı olarak takip edebiliyor, öğretmene ders esnasında sorular sorup yanıt alabiliyor ödevlerini de internet üzerinden teslim edebiliyorlar.

            Bunlarla birlikte izleyemedikleri, anlayamadıkları dersleri kayıtlardan tekrar olarak izleyebiliyorlar. Sınav sistemi ile ilgili olarak ta bazı Uzaktan eğitim veren Üniversiteler vize sınavlarını çevrimiçi olarak uyguluyorlar.  Uzaktan eğitime bağlı öğrenciler sınava evlerinde giriyorlar. Sadece Final sınavlar için okula gitmek zorunda olan öğrenciler Müfredat olarak aynı dersleri görseler de gündelik sınavlarda okula gitme ve ders tekrarları konusunda örgün öğrencilerden çok daha avantajlı oluyorlar.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir