Altın Ne Zaman Yükselir

            Küresel piyasalardaki dalgalanma, yurt içinde gerçekleşen siyasal olaylar, darbe, ışıd tehdidi, İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılmak istemesi gibi belirsizlik durumlarında altın otomatikman değer kazanıyor. Çünkü insanlar ellerinde ki parayı bütün dünyanın değer verdiği ve kabul ettiği altına çeviriyor. Peki, Altın Ne Zaman Yükselir Bir değerli eşyaya talep ne kadar fazla ise fiyatı aynı oranda yükselir.
 
İngiltere Referandum Ve Darbe Öncesi Altın Neden Düşüktü?
 
            Cebimizde ki her kuruş, yastık altında ki her bir altın bizim elimizde olmadan değer kazanıp, kaybediyor. Bunun baş aktörü Amerika merkez bankası FED.
2014 sonu itibari ile 0.25 baz puan olan faizleri, ekonomide ki güzel gelişmeler ve paranın ülke içerisinde hızlı seyir etmesi ekonominin çok güçlenmesiyle Amerika merkez bankası faiz artırımı düşüncesine girdi ve 2016 Mart ayına kadar yükselteceğiz dediler. 1 senden fazladır FED in açıklamalarıyla korkudan titreyen dünya piyasaları ve değerli madenler (Altın, Gümüş, Buğday, Petrol vb.) güçlenen dolar ile birlikte 1 senede büyük ölçüde değer kaybettiler.
 
İngiltere Referandumu İle Yükselen Altın
 
            İngiltere’nin referandumu neden bizim altınımızı ya da elalemin altınını etkilesin demeyin bu kadar büyük ve ekonomisi çok güçlü bir devlet arkasında olan Avrupa Birliği gibi bir gücü istemez ise bu dünyada bir belirsizlik durumuna yol açar. Ekonomistler, borsacılar buna belirsizlik durumu derler bu durumlarda değerli madenler değer kazanır ve ülke paraları (pariteler) değer kaybederler çünkü insanlar güvenli gördükleri altını almak isterler. Ülke birim paraları değer kaybetse bile bütün dünyanın kabul ettiği altın onlar için güvenli liman ve bir bakıma yatırım oluyor çünkü böyle durumlarda altın hızlı bir yükseliş sergiliyor.
 
Doğru Yatırım Ne Zaman Olmalı?
 
            Herkesin beklediği soru bu herkesin aklında bu var Altın ne zaman yükselir? Yukarıda belirtiğim gibi altın belirsizlik durumlarında yükseliyor, siyasal sürtüşmeler savaşlar gibi akıllı yatırımcı bunları gözlüyor risk alıyor. Ama eğer güvenli liman olan yastık altı altınınız var ve yükselmesini bekliyorsanız mantıklı davranıyorsunuz Amerika’da gerçekleşen FED artırımları ekonomistlerce bitti gibi gözüküyor ons değerinde düşük olan altın artık yükselmeye başlayacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir