Ev Kirası Nasıl Belirtilir

            Ev sahipleri kira kontratları ve sözleşmelerinde belirli bir kotaya bağımlıdır. Bu devletçe belirlenen bir sistem içerisinde yer alan belirli oranları içerir. Bu oranlara göre genellikle her sene düzenli olarak kira artırımı yapılır. Bu artırım da kiranın ya da %20 si üzerinden yapılan bir uygulama ile olur. Bunun tercihi ev sahibine bağlıdır. Bazı ev sahipleri bu konuda genel durumlara uymazlar. Kiracıları ile aralarındaki ilişki de bunu etkileyen faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda dilerlerse kira artırımı yaptırmayabilirler de.

            Bunun dışında ev sahipleri evden çıkan kiracılarının arkasından yeni girecek olan kiracıları için genellikle kira artırımına giderler. Bu durumlar da diğer başka faktörlerle ilgilidir. Örneğin ev sahibi evini emlakçı üzerinden kiralıyorsa burada emlakçının da alacağı belirli bir ücret olmalıdır. Bu ücret de kiradan ya da kira öncesi alınacak depozitodan düşer. Depozito dediğimiz şey kiracı evi ilk kiraladığında ev sahibinin ya da emlakçının isteği üzerine bir ya da iki kira bedeli olacak şekilde bir depozito verilir. Bu depozito kiracının evden ayrılması ile birlikte geri verilir. Bu durum da ev sahibinde ev sahibine değişir.
 
             Ev Kirası Nasıl Belirtilir şeklindeki sorulara şöyle yanıt verebiliriz. Dediğimiz gibi ev sahibinin istediği üzerine belirlenen ev kirası bir emlakçı ya da direk sahibinden bildirilir. Bu ev kirası evin değeriyle de doğru orantılıdır. Genellikle sıfır evler ya da daha çok odalı evler odabaşına kira oranı da artar. Ya da manzaralı olan evlerin kiraları genellikle daha yüksektir. Bu da genel ev piyasası ile alakalıdır. Ev kirasını evinin değerine ve durumuna göre belirleyen ev sahibi bunu emlak ya da direk kendiliğinden bildirebilir. Siz de evinizi kiralarken bu gibi durumlara dikkat ederek emlakçı ya da ev sahibiyle sözleşme yapmadan önce bunları konuşmalısınız.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir