Mantolama Yaptırmak Ne Kadardır

            Genellikle okul, ev, alışveriş merkezleri vb. gibi yerlerde kullanılan ısı yalıtımını sağlayan bir malzemedir. Mantolama işlemi binaların genellikle dış cephelerinin kaplanması ile oluşur. Bu ısı yalıtımı farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasında ki ısı transferlerinin engellenmesi için yapılır.

            Bu malzemeleri kullanarak binanın her yerini kaplamaya mantolama denir. Ülkemizde son zamanlarda mantolamaya karşı büyük ilgi var, ayrıca bu işlem sayesinde ısınmak için kullanılan yakıtlar (odun, kömür, doğal gaz vb.) masrafları daha aza inmektedir. Peki, Mantolama Yaptırmak Ne Kadardır Ayrıca mantolama yaptırmak artık daha ucuz ve pratik.
 
Mantolama Hesaplama
 
            Mantolama uygulamaları öncesinde önemli olan hususlardan biri de binanın ihtiyacı olan yalıtım seviyesine ulaşmak için kullanılacak malzemelerin seçilmesi ve malzemelerin sarfiyatıdır. Malzeme sarfiyatının hesaplanması için öncelikle binanın ölçümü yapılmalıdır.
 
Bina Ölçme Aşaması
 
* Çalışma yapılacak cephe sayısı tespit edilir.

* Cephelerin eni ve boyu ayrı ayrı ölçülür.

* Cephedeki boşluklar ( pencere, balkon, kapı vb.) ayrı ayrı ölçülür.

* Tüm cephelerin toplam alanı hesaplanır.

* Cephedeki tüm boşlukların ( pencere, balkon, kapı vb.) toplam alanı hesaplanır.

* Toplam cephe alından, tüm boşluklar düşüldükten sonra uygulama yapılacak alan m2 cinsinden belirlenir.
 
 
Mantolama Malzemelerinin Hesaplanması

            Marmara bölgesi için tavsiye edilen dış cephe ısı yalıtım levhası kalınlığı 5 cm dir. Aşağıdaki malzeme hesaplama tablosundaki ısı yalıtım levhası kullanım miktarı 5 cm için verilmiştir. Malzeme sarfiyat bilgileri standart olup uygulama yapılacak bina özelliklerine göre ( cephe yapı malzemesi, iklim şartları vb.) değişkenlik gösterebilir. Aşağıdaki tabloya toplam metrekare bilgisini yazıp hesapla butonuna tıklayarak sarfiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 
Mantolama İşlemi İçin Kullanılan Malzemeler;

            En kaliteli olmaları konusunda hassa davranmamız gereken malzemelerdir. Polistiren ve taşyünlü izolasyon levhaları, izolasyon yapıştırıcısı, izolasyon sıva filesi, montaj için plastik dübel, köşe profili, izolasyon alt sıva, izolasyon son kat dekoratif sıva ve son kat izolasyon akrilik boya şeklinde sıralayabiliriz.
 
            Kısaca uygulama ve çalışma bilgileri uygulama yapılmadan önce iş güvenli ve önlemler alınması uygulama yapılacak alanlarda zemin hazırlanması. Örneğin sıva çatlakları boya kabarması çatlaklar veya zemin % 70 i taşlanarak salam zemin elde edilmesi daha sonra yüzeye bir kat astar uygulanması sonra levhalar tamamı tarakla elyaflı yapıştırma harcı ile yapıştırılması.

            Yaklaşık 8 saat sonra montaj yapılması bir kat tarakla sıva çekilmesi Üzerine hafifçe file yapıştırılması sonra bir kat sıva uygulanması 8 saat sonra bir kat astar uygulanması bir kat dekoratif uygulanması son bir kat astar uygulanması ve istenilen renkten ve markadan dış cephe boyası ile boyanması gerekir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir