Ötv İndirimi Nedir?

Özel Tüketim Vergisi

            Belirli mallar ve belirli ürünlerin üzerinden alınan bir harcama vergisidir.
Özel tüketim vergisi Avrupa Birliği kalite standartları baz alındığında 2002 yılında yasalaşarak yürürlüğe girmiştir. Bu vergiyi diğerlerinden ayıran fark gayrimenkul ürünler üzerinden belirli oranlarda alınıyor olması. Yıldan yıla farklılık göstermekte olan bir vergi oranıdır.

            Özel tüketim vergisine dahil olan kişisel eşyalar arasında otomobil, kamyon, motosiklet vb. motorlu araçlar, değerli mücevher, elmas vb. farklı değerli takılar, tabanca, tüfek gibi silahlar ÖTV uygulamasına dahil olan vergiden sorumlu gayrimenkul yatırımlara örnektir.

Özel Tüketim Vergisi Alınan Ürünler ;

-Lüks mallar, lüks araba, mücevher ve kürk
-Sağlığa zarar olacak mal ve ürünler, alkollü içecekler ve tütün mamulleri
-Çevreye zarar veren ürünler, fosil yakıtlar ve bazı kimyasal maddeler

            ÖTV’yi KDV’den ayıran fark; ÖTV ürünlerin ithal edilmesinde veya ilk satış noktasında ortaya çıkmaktadır. KDV malların el değiştirildiğinde de, ikinci el olmasında da uygulanmaktadır.
 
ÖTV İndirimine Tabi Durumlar ;

– Ülke dışında bir müşteriye teslimatı yapılan ve gümrük kısmından çıkış yapan mallar ÖTV istisnası kapsamında.
-Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları için alınan mallar
– ÖTV’ ye tabi olan malların, bulunduğu listedeki farklı bir malın üretiminde kullanılması durumunda ödenmekte olan vergi, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara göre ödenecek vergiden indirilir.

Özel Tüketim Vergisinin mükellefleri;
            
            Yasalarda belirtilen mallardan kayda ve onaya tabi olmayan kişileri imal, inşa ya da ithal edenler ile bu malların müzayede yolu ile satışını gerçekleştirmekte olanlar, yasalarda belirtilen mallardan, kayda ve onaya tabi olanlar için ise; motorlu araç ticareti yapan kişiler Özel Tüketim Vergisi mükellefidirler.

Sanayi Gazı ve Otogaz Arasında Bulunan ÖTV Farkı 

            Vergi kaçaklarının önüne geçilebilmesi için Resmi Gazetede çıkarılan Bakanlar Kurulunun onayıyla  sanayi gaz fiyatlarıyla oto gaz fiyatları arasında ÖTV farkı kaldırıldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir