7 adımda blog yazısı hazırlamak

Blog açmak bu yıllarda epey popüler hale geldi. Artık gelişen şartlarda herkes yayıncı olabiliyor. Ürettiğiniz metinleri  yayınlamanız an meselesi. Birde yazarken birkaç konuya dikkat edebilirsek yazılarımızın ve blog sitemizin başarısı hızla artacaktır. Peki blog yazısında nelere dikkat etmeliyiz?

Amacınız olsun.

Öncelikle yazmak için bir hedefiniz olmalı. Amaca dayalı ürettiğiniz yazılar daha başarılı olacaktır. Mesela moda üzerine bir işletmeniz var. Yılın modası üzerine bir blog yazısı hazırlamayı düşünebilirsiniz. Kendinize bir hedef belirlerseniz düşünceleriniz daha derli toplu olacağından güzel metinler ortaya çıkacaktır.

Başlık seçin.

Yazmadan önce etkili bir başlık seçmelisiniz. Başlık etrafında yazınız şekillenecektir. Başlığı belirledikten sonra kendinize bir iki gün gibi bir süre tanıyın. Artık beyniniz size bu yazıyı hazırlamak için gayret edecektir. Blog yazısı hazırlarken sitenize uygun başlıklar seçmelisiniz. Moda üzerine kurulu bir blog sitede mobilya yazısı yazarsanız pek isabetli olmayacaktır.

Araştırma yapın.

Başlığı belirledikten sonra kısa bir araştırma yapın. Haliyle yazmaya niyetlendiğiniz için elbet o konuda birikiminiz vardır. Ama Google gibi arama motorlarında kısa bir araştırma yapmanızda ve kısa notlar almanızda fayda var. Çünkü okuyucuyu doyurucu bir yazı olmalı ki her iki tarafta faydasını görmeli

Giriş cümlesi yazın.

Başlıktan sonra yazınızı ve amacını anlatan birkaç giriş cümlesi yazın. Başlıkla ve içerikle bağlantılı bir giriş metni olsun. Çünkü okuyucular ve arama motorları ilk etapta bu giriş yazısını göreceklerdir. Ve yazıyı okumaya devam etmeye karar vereceklerdir.

Genişletin.

Giriş bölümünden sonra artık blog yazınızı genişletebilirsiniz. Anahtar kelimeye ve başlığa sadık kalın. Konuyu dağıtmadan ve vermek istediğiniz cümleleri açık bir şekilde anlatın. Cümleleriniz çok uzun ve karışık olmasın. Zamanın hızla aktığı günümüzde öyle uzun uzun yazılar okuyacak zamanımız yok. Okuyucuyu da gözetmelisiniz.

Gözden geçirin.

Yazınızı hazırladıktan sonra hemen yayına vermeyin. Gözden geçirin. Eksik kelimeleri ve düşük cümleleri kontrol edin. Belki araya birkaç cümle ekleme fırsatınız olur. Güzel bir blog yazısı hazırlamak için bir sabır.

Yayınlayın.

Artık blog yazınızı yayına verebilirsiniz. Yazıyı yayına verirken konuya uygun bir görsel hazırlamanız uygun olur. Etkileyici bir resim ilgiyi artıracaktır.

Blog açmak güzel ve isabetli bir karar. Ancak hazırladığınız metinlerin özgünlüğü ve metinlerin kalitesi blog sitenizin geleceği açısından önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir