Aktekke Camii Karaman

Yola çıkarda bir gün yolunuz Karaman’a düşerse Aktekke Camisine mutlaka uğramanızı isterim. Karaman’da gezilecek yerler arasında ilk sıraya koyabilirsiniz. Yapının kitabesine göre cami Karamanoğlullarından Alaeddin Bey tarafından 1370 yılının Eylül ayında yapılmış.

Evet bugün Karaman Merkezde bulunan Aktekke Camisini ziyaret edeceğim. Ve görsel olarak da paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. Bir süre önce başladığım gezi yazılarına keyifle devam ediyorum bakalım nasıl ilerleyecek.

Gezip yazmayı çok sevdim. Her zaman gördüğünüz bir mekanı başka bir gözle izleme fırsatınız oluyor. Ne zaman yapılmış, özellikleri neler, nasıl gidilir gibi birçok soruya cevap arıyorsunuz ve farkında olmadan bakış açınızın değiştiğini fark ediyorsunuz. Güzel ülkemizde gezilmeye değer o kadar güzellikler var ki. Değerini bilirsek, hikayesini bilirsek daha mı anlamlı olur acaba?

Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un türbesi de bu güzel Camimizde yer alıyor.  Cami, “Mader-i Mevlana Cami ve Türbesi” ya da “Mevlevi Tekkesi” ile de anılıyor. Mevlana hazretleri 13.yüzyılın ilk yarısında ailesi ile birlikte Karaman‘a gelmiş.  7 yıl burada kalmış ve burada evlenmiş.

Aktekke Camii’nde Osmanlı mimarisinin özellikleri hakim. Çünkü restorasyon çalışmaları Osmanlı zamanında yapılmış.

Nasıl Gidilir?

Cami hemen şehir meydanında, Tahsin Ünal Mahallesi’nde yer alıyor. Otogar 2 km mesafede. Tren istasyonu da aynı mesafede sayılır. Çarşı merkezde yer alan ve gezilmeye değer güzel bir camimiz.

Bahçesinde ise koca bir çınar ağacı var. Bu ağaçtan bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçmiş senelerde zaman zaman bu ağacın altına oturur kendimce konuştururdum. Çünkü büyüklüğü ve yaşı düşünülürse nice olaylara tanıklık etmiştir. Ulemanın bahçesinde gezinişini, dervişlerin ahvalini, savaşları, günümüze kadar olan gelişmelere bire bir tanık olan bir çınar.

Evet bu gezi yazımı burada sonlanırırken yeni bir uğrak yeri hakkında düşünmeye başlıyorum. Yunus Emre Camisi olabilir.

Selam ve saygılarımla, 31.07.2018 Karaman, Fatih Bircan..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir