Alışveriş yapar gibi okumak lazım

Hızlı , ne alması gerektiğiniz bilen ve kitaba bütçe ayıran bir okuyucu.

Bir okuyucumun ; ‘ Acaba okuma şeklimizde mi yanlışlık var?’ demesi üzerine bir hayli düşünmedim değil.

Okumaya zaman ayıramadığımız günümüz şartlarında marketten alışveriş yapar gibi okumak çok faydalı olacaktır. Markete veya pazara gitmeden, aşağı yukarı ne alacağınız bellidir. Kısa bir zaman diliminde alır ve dönersiniz. İşiniz tamamdır. Bir kitap peşine düşerken de bunu uygulamakta fayda var. Kafanızda öğrenmek istediğiniz bilgiler varsa kitaplar heyecanla sizi bekliyor olacaktır.

İşinizle ve sektörünüzle ilgili gelişmeleri kitaplar üzerinden takip etmeyi deneyin. Ve aldığınız bir kitabı okumak için saatlerinizi harcamayın. Hızlıca içindekiler bölümüne göz attıktan sonra hedeflediğiniz sayfaları inceleyin. Kısa sürede çok farklı bilgiler edindiğinizi öğreneceksiniz.

Bu sayede evinize , işinize kitap girecek , işinizle ilgili bilginiz artacak. Üstelik sizin elinizde kitap gören çocuklarınızın da kitaba olan sevgisi ve ilgisi artacaktır. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını dolaylı yollardan kazandırmış olacaksınız. Yaşam alanımızda hangi etkinlikler varsa çocuklarımızın hayatına ve geleceğine onlar yansımakta. Derslerinde başarılı , kitap okumayı seven ve okul yolunda gitmeyi seven gençler yetiştirebilmek için kitapla ilgilenmemiz şart.

Merak iyi bir öğretmendir. Merak ettiğimiz ve daha da ilerleyebileceğimiz konuları tesbit ettikten sonra artık gerisi gelecektir. Bir kitapçıya girdiğinizde ne aradığınızı bileceksiniz ve okumaya başladıktan sonra etkilerini işinizde ve yaşamınızda hızla görmeye başlayacaksınız.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir