Altın Koza Film Festivali Nerede Yapılır?

            Altın Koza Film Festivali Nerede Yapılır Adana’da yapılmaktadır. İlki 15 Mayıs – 22 Mayıs 1969 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliğin adı da Adana Altın Koza Film ve Sanat Şenliği şeklindeydi. Çukurova Bölgesi’nin pamuğunu simgeleyen etkinlik zamanlar kendi sınırlarını aşarak zenginleşen içeriğiyle Türkiye’nin en önemli kültür-sinema etkinliğinden bir haline geldi.
 
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Yılmaz Güney’in
 
            Etkinliğin düzenlendiği ilk yıl 1969’da En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu dallarında ödüller verildi. En erkek oyuncu ödülü Seyyit Han rolüyle Yılmaz Güney, en iyi kadın ödülü Ezo Gelin rolüyle Fatma Girik en en iyi yönetmen ödülü Kuyu filmiyle Metin Erksan’a verildi.
 
18 Yıl Sürecek Bir Sessizlik
 
            Sonraki yıllar etkinlik sonbahar aylarında organize edilmeye başlandı. Şenlik 1973 yılına aralıksız her yıl gerçekleştirilmeye devam etti. İlk iki yıl Altın Koca Film ve Sanat Şenliği adıyla düzenlenen etkinlik 1971 yılında Altın Koza Film ve Sanat Festivali adını aldı.

             Fakat Altın Koza Film ve Sanat Festivali ekonomik imkânsızlıklardan dolayı on sekiz yıl sanatseverlerle buluşamadı. Sinemaseverlerin hem bölge için hem de Türkiye için böylesine etkili bir etkinliği canlandırma çabası sonrası Altın Koza Film ve Sanat Festivali 14 Eylül – 25 Eylül 1992 tarihinde tekrar sanat dünyasındaki yerine geri döndü.
 
Sadece Sinema Değil Fotoğraf, Tiyatro, Müzik De Var
 
            Adana Belediyesi’nin desteğiyle 1992 yılında tekrar canlanan etkinlik Altın Koca Kültür ve Sanat Festivali adıyla kültür sanat festivaline dönüştürülerek sadece Türk sinemasının geçmişine değil, geleceğine de sahip çıkmaya başladı.

            Bu doğrultuda Öğrenci Filmleri Yarışması etkinliğin takvimine eklendi. Bu özelliğiyle Türkiye ‘de bir ilk olan etkinlik sadece sinema alanıyla sınırlı kalmayıp, fotoğraf, müzik, tiyatro ve resim alanında önemli çalışmaları sanatseverlerle buluşturdu.
 
Altın Koza, Adana Ve Türkiye Sınırlarını Aştı
 
            Altın Koza Film ve Sanat Festivali, 4 Haziran – 11 Haziran 2007 yılında ilk kez Altın Koza Film Festivali adıyla gerçekleştirildi. 2008 yılında da aynı isimle gerçekleştirilen festival, 2009 yılında Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlendi. Böylece 40. Yılını kutlayan etkinlik zamanla Adana ve Türkiye sınırlarını aşarak dünya genelindeki sinemaseverlerin takip edeceği uluslararası bir organizasyona dönüştü.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir