Arıcılığa nasıl başladılar?

Arıcılık güzel bir iş. Her arıcının bir arıcılığa başlama hikayesi vardır.

Arıcılarımız sektöre başlama hikayelerini yazıyorlar.

Farklı ve güzel bir etkinlik.

( Yurt Çapında Arıcılık Hikayeleri)       

Arıcılığa nerede ve nasıl başladınız? Yazının sonuna yorum olarak ekleyebilirsiniz. 

Yazabildiğiniz kadar yazın..

Bu yazıyı arıcı arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle paylaşarak arıcılığa başlamalarına vesile olabilirsiniz.

HEMEN BU YAZININ ALTINA YORUM OLARAK EKLEYEBİLİRSİNİZ.

Not: Arıcılarımızın seslerini geniş kitlelere duyurmak temel amacımızdır. Yeni başlayacaklara güzel bir kaynak olacaktır.

Bahçede arısı olanın cebinde sarısı olur. 

100 KİŞİ BEKLİYORUZ…

Birkaç dakikanızı ayırabilir ve bu güzel projeye destek verebilirsiniz.

YORUM OLARAK BU YAZININ ALTINA EKLEYENİZ

 

Eklenen yazılar  buraya eklenecektir.

.

16 – Burası Sizin………

.

15-Serdar ŞAM

2000 yılında Erzincan’da üniversiteye başladım.Aynı üniversitede bir hemşerimden arcılık üzerine anılar yorumlar dinledim ve bu beni arıcılığa teşvik etti.

Erzincan Halk Eğitim Merkezinden sayın ÖMER Hocamdan teknik bilgiler aldıktan sonra daha da merakım arttı. Öğretmenlik mesleğine başladıktan sonra bir yakınım bir kovan getirmem halinde bana bir oğul vereceğini söyledi Öyle de oldu. Oğul 2.yıl 3 olan arılarım geçen yıl 8′e bu yıl ise 15 çıktı vede yaz tatilinde bana iyi bir maddi destek oldu.O arkadaşım (fatih bircan)’a teşekkürler.

14- Ziver Özden

Arıcılığı 2 kovan arı ile amatör olarak yapmaktayım .Başlama hikayem ise şöyle oldu.

Bir gün evde otururken bir arkadaşım aradı.Evlerinin önündeki ağaçta bir arı oğulu olduğunu tanıdığım bir arıcı varsa aldırıp aldıramıyacağımı sordu.Bende bir bakayım dedim fakat kimseyi bulamadım. Başka bir arkadaş ben oğul almayı biliyorum gel sana bir kovan alalım arıyı koyalım sen ilgilen diyerek “ben ne kadar ne anlarım desemde” beni ikna etti.

Yaklaşık iki yıldır bakıyorum.İşim dolayısıyla fazla ilgilenemiyorum.Ancak çok hoşuma gidiyor.Emekli olduğumda sanıyorum bu işi daha güzel yapacağım.

Saygılarımla. İyi çalışmalar

13. Ali ERDOĞAN

Merhaba
Ben bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım.Bundan  beş sene önce mahallemize kamu kuruluşunda çalışan bir arkadaş ev yaptırdı .Kendisinin arıları vardı arılara bakarken zaman zaman beni de yanına çağırıp ona yardımcı olmamı isterdi.

Arkadaş baktı kİ elim bu işlere yatkın sen neden arı almıyorsun dedi .Bende sen bana bir tane satarsan ve arım da bura kalırsa neden olmasın dedim.

Arkadaştan bir adet kovanı ile birlikte bir kovan  arı aldım böylelikle arıcılığa başladım ve iki ay halk eğitim merkezinin açmış olduğu arıcılık kursuna gittim.Fakat bu iş kurs la falan olacak bir iş değil bizzat  teorik olarak yapmak gerektiğini düşünüyorum..

12. Mükemmel bir hobi — Celalettin

Özel bir firmada üst düzey yönetici olarak çalışıyorum 4 yıl önce bir akrabamın merak salması ile çırak olarak başladım. Hobi olarak uğraşmaya, stres atmaya ve iyi vakit geçirmeye çalışıyorum. En son 6 adet kovanım vardı. Vardı diyorum, çünkü; kapalı bir bahçeden tel örgüleri keserek çaldılar. Kovanlarım çalınmasına rağmen halen tekrar alarak devam etmeye çalışıyorum.
Bu işle uğraşan kişilerin dünyaya faydalı izler bıraktıkları düşüncesindeyim. Yapan herkesin emeklerine sağlık.

Saygılarımla

11.  Şahin

18 kovanla kışlatmaya girdiğim arılarımdan 1 tanesi kovanı sonbahar sonunda terk etti. 1 tanesi ise 2 şubat ilk bakımdan sonra söndü. Diğerleri ise çok iyi durumdalar 17 çerçeveye çıkabildiğim var.Bugün itibari ile bahar balı için göz kırptı 🙂 Bu arada 14 Nisan 1 yılımı doldurdum ve arılıkta bir mangal partisi ile arıcı arkadaşlarla kutladık. Şimdi sıra bal almaya geldi.

10. Zeki İNAN

1974 yılında babamın kara kovanlarını komşu köydeki bir öğretmenime fenni kovana aldırdım. Üç tanesi de çok besledim oğul aldım. 7 tane arım oldu. İlkbahar bakımlarında hocama yardım ederek kendimi yetiştirdim. Sinop- Durağan ilçesinde 6 yıl boyunca orman muhafaza memuru bu konuda ikinci hocam oldu. Arıcılık ta 40. yılım bu hastalık geçmedi.Her ilkbahar yeni bir heyecan gel onu bana sor anlatamam.Şimdi Sinop arı yetiştiriciler birliği yönetim kurulunda çevreme yardımcı olmaya çalışırım hatta bay paslı olduğum halde 53 yaşındayım arılar benim her şeyim.

9. Zülfü Erol

Selam Arkadaşlar
Ben Elazığ dan yazıyorum. Arıcılıkla 2009 yılında tanıştım. Öğretmen olarak çalıştığım köyde İlk olarak arıcılık yapan bir arkadaşımın önerisiyle 10 kovanla başladım. İlk başladığım sene ne yazık ki çok kötü bir sonuç aldım. Hava şartlarının kötü gitmesinden dolayı hiç bal alamadık. 2010 ve 2011 de 15 arıyla oldukça iyi verim aldım.17 tane arımdan geriye 10 tane kaldı.Bu kışı atlatırlarsa 10 tane daha alıp biraz çoğaltmayı düşünüyorum.Sanırım ben de bir uğursuzluk var iki ileri bi geri gidip duruyorum . Ama bu işi bırakmayı düşünmüyorum.Bir an önce bahar gelse de arılarıma kavuşsam diye gün sayıyorum :).Bir de yaz gelse de arılarımla yayla turuna başlasam dünya benim olacak sanırım :). Saygılarımla.

8.  Burhan ŞEN

Sene 1965 bir yaz ayında babamla buğday harmanın başındaydım.  Havada arılar geldi babam hava toprak atarak arıların bir ağaca konmasını sağladı. Köyde birisinin arları vardı gittim bir boş kovan aldım getirdim o kovana aktardık öldüler.Bir kaç sene ara verdik bir daha iki kovan aldım çoğaldılar derken şu anda 30 kovanım var bütün arıcı meslektaşlarıma başarılar dilerim.

7. Hakkı – arıcı71

Selam arıcı dostlar bende arıcılık yapmaktayım. 30 kovanım vardı 2012 kışı biraz sert geçti ve mayıs ayıda daha köyde sobalar yanıyordu. İlk bahar fazla olmadı tam 20 kovan arım öldü maalesef.İnşallah  bu sene tekrar çoğaltmayı düşünüyorum. Arıcılık güzel bir iş bide sokmasalar harika olacak.Ana ırkları ana dolu ve kafkas hepinize güzel bahar bol verim sağlık mutluluk dilerim.

6. Ş.SELVİ

2012 Mart ayında 3 kovanla İstanbul/Sarıyer de arıcılığa başladım Macahel’de uygulama gördüm. Okuma sohbet Internet ve uygulamayla çok şey öğrendim ve öğrendiklerimi hayata geçirme fırsatı ve kendimi geliştirme şansını yakaladım. Bu kadar kısa sürede oluşan birikimle 3 kovanı 18 kovana çıkardım ve ayrıca 24 kg bal hasadı da yapabildim.

Bunlara ek olarak kendi ana arı üretme denemelerini transfer yöntemiyle yaptım ve başarılı denebilecek bir düzeye getirebildim. Kışlatma ön çalışmalarını yaparak ( ilaç+besleme) başarı ile kışı geçirebilmeyi heyecanla bekliyorum ve süreci tamamlamış olacağım. Yeni mevsimi heyecanla beklemekteyim. Tüm arı sevdalılarına başarılı bir kışlatma diliyorum.

5-Tekkeli Kamil ALTUN – Bolu’lu

Selam arıcı dostlarım benim arıyla tanışmam 3 yıl oldu.Ben bir restauranta garsonluk yapıyordum. Birde arkadaşım vardı.

Bir akşam sohbet ederken nerden çıktıysa arı muhabbeti oldu.Arkadaşın abisinde arı varmış.Benim arı hakkında hiç bilgim yoktu , o anlatıyor ben dinliyorum.Aniden benim hoşuma gitti o esnada cepten hemen arıcılık vidolarına girdik. Bu işin ne kadar zevkli bir iş olduğunu izlerken tahmin ettim.

Ama acısı da varmış o yıl bir koloni aldım arkadaşım biraz anlıyordu,hemen körük maske vesaire aldık. Ben hiç bir şey bilmiyorum.Arkadaş bana bu işçi bu ana bu erkek diye öğretti.

O yıl o arıdan tam 7 oğul aldım.Elim de kovan yok çıta yok koştur atölyeye şaştım kaldım.Ne zormuş  bu iş dedim. O kışı 4 arıyla  bitirdim ikinci yil on beşe çıkardım, o yıl 35 kadar çıkardım bu arada kursa da gittim şu an 40 arım var..Saygılarımla…

4.Halil DAĞDEVİREN

4 yıl önce görev yaptığım yerde arıcılığa meraklandım.Bir vesileyle birkaç kovan arı alıp arıcılığa ilk adımı attım. Sonrasında arıcı arkadaşlar ve internet sayesinde arıcılığı geliştirmeye başladım.

Şu anda yaklaşık 50 adet koloni ve 10 adet ana arı çiftleştirme kutusuyla faaliyetlerime devam ediyorum. Geçmişte dedem ve babam arıcılıkla uğraşmışlar ama ben onlara yetişemedim. Bu işe yeni başlayan arkadaşlara şimdiden kolay gelsin…
Ama bu işi sevdin ve devam kararı aldın ise keyfine diyecek yok, yeni ortam, yeni arkadaşlıklar, yeni yerler keşfedip ve tanıyacaksın en sonunda bunun bir hastalık haline geldiğini göreceksin.
Fakat daha sonraları işi ticarete döktüğün zaman! onu bana sorma işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. teşekkürler.

3.Alaattin

Merhabalar..

Gerçekten arıcılık zevkli bir meslek.Kamu kuruluşunda çalışıyorum. Mesaiden sonra arılarımla vakit geçiriyorum.
Belki komik gelebilir ama ben arıları evin üst katında bakıyorum.Yani mahallede dördüncü katta.

Üç yıldır arı bakıyorum.ilk yıl acemilikten arıları kaybettim.Ama şuan çok iyiler ve severek bu işi yapıyorum. İşten artan zamanımı genellikle bunlarla geçiriyorum.Herkese tavsiye ederim.Belki şu an ticari amaçlı olmayabilir ama emeklilikten sonra kendimi iyice bu işe vereceğim.Arıcılık işine iyice ısınmamda www.assale.org sitesinden çok faydalandım.Bütün çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

2.Yusuf KOÇ

Arılarla küçükken tanıştım. Öğrencilik yıllarımdan sonra görev yaptığım bir köyde almış olduğum bir kaç kg  balın iyi olmaması benim hobi olarak arıcılığa başlamama neden oldu.Farklı ırklarda arıları denedim.Yazınızdaki yeni başlayacaklar için gösterdiğiniz yolu olumlu buluyorum.

Arıcılık güzel bir duygu , sağlığı elverenlerin bu duyguyu tatmalarını ve yeni dostlarla paylaşmasını bekliyorum. Eğitim içerikli yazılarınızı takip ediyorum.Yeni başlayacaklara ve sizlere başarılar dilerim.

1.Turan ÇETİN

Arıcılığa 2004 yılında 4 kovan ile başladım, hobi amaçlı olarak bugün 100 leri geçti. Kendim hala devlet memuru olarak çalışmaktayım. Yukarıda Fatih bey’in de dediği gibi önce bu işi seveceksin.Eğer gönül veremezsen bu iş yarı yolda kalır. Önce tanıdığın bir arıcının desteği ile başla baktın ki bu iş bana göre değil arılarını ona ver o mübarek canlılar acı çekmesin.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir