Arıcılık Sektörü çiçek açtı

Baharın gelmesiyle doğa canlanmaya başladı. Dallarda patlamaya hazır gözler hayata  merhaba demeye hazırlar..Çiçekler ve arıcılar mutluk.

Doğa ile birlikte arıcılık sektörü de çiçek açtı.

Arılar çiçek çiçek gezmeye başladı. Doğa cenneti  ülkemiz de  arıların keyfi yerinde. Dört bucak ülke turu ile doğal şifa kaynağı balı üretme telaşındalar..

Güzeldir arıcılık.. Her ne kadar bir çok sıkıntısı olsa da dağlarda gezmek , yaz sıcağında bir yaylada  buz gibi bir kaynak başında peynir ekmek yemek çok güzeldir.

Ülkemiz arıcılıkta epey mesafe katetti. Türkiye  bal üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında. Son teknolojiler kurulan arı üretici birlikleri ile hızla arıcılara ulaştırılmakta. Bal firmaları sayesinde üretilen ballar dağ başlarından direk toplanmakta…

Her ne kadar bal üzerinde fırtınalar koparılsada  ülkemizin balı çok değerlidir. Bir birinden değerli yaylalarımız ve farklı özellikleri ile ova ballarımız bir şifa kaynağıdır..

Ülkemiz balı bir çok defa yurt dışında kalite ödülü almıştır.. Bu kalitede arıcılarımızın payı çok fazladır. Arıcı yoksa bal da yoktur.. Arıcı yoksa arı da yoktur.. Evcil hayvandır arı.. Ne kadar bakarsanız bakımını yaparsanız ve doğada elverişliyse mutlaka emeğin karşılığını verir..

Son zamanlarda birkaç bal çeşidini ön plana çıkarıp , yüksek fiyat farkları ile ‘ Bu bal iyidir ,diğerleri kötü’ imajı oluşturmak  çok üzücü.. Bal  çeşitleri değil  Toroslar dan Artvin yaylarına , Trakya’dan , Çukurova ballarına varıncaya kadar  ülkemiz balı çok değerli…

Evet belki de dünyanın en güzel ballarından birisi arıcılık yapan komşunuzda..  Komşularımızdan toplanan ballar paketlenip ödül üstüne ödül almakta…

Ülkemiz bir bal cennetidir..Kıymetini bilelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir