Assale ana arı ile koloni çoğaltmak çok kolay

Her bahar arıcılık sektöründe yoğun bir trafik başlar. Arıcılar artık günün çoğunu arılıkta geçirir. Bal için hazırlanan petekler hızla çıtalara takılır. Bu telaşelerden biriside ana arı ile koloni çoğaltmaktır. Bahar aylarında yapılan bölümler ile arılar bal mevsimine hazırlanır.

Assale arıcılık Türkiye arıcılarına ana arı üreten bir işletme. Yıllardır kendini bu işe adayan Ali Bircan, ana arı üretmeye başlayınca bir dizi önlem almış. Bircan, arıcıların mutlu olmasını ve sezondan güzel verim almasını istiyor. Assale ana arıları ile 5 çıta ve üzeri bölüm yapmak mümkün. Bu durum, arıcıları bir hayli şaşırtıyor. Ama gönderilen ana arılar yavru çıkardığı ve garantili gönderildiği için sıkıntı çıkmıyor.  Assale ile bahar mevsiminde koloni çoğaltmak çok kolay olduğu gibi bölüm yaptığınız arılardan da bal almanız mümkün.

Yaklaşık 11 yıldır ana arı üretimi yapan işletme kaliteye çok önem veriyor. Bilindiği üzere ülkemiz bal üretiminde dünyada ikinci sırada. Haliyle bu sektörde kaliteye önem vermek dünya bal üretimindeki standartlarımızı yükseltecektir. İşletme Kafkas üretimi yapıyor. Her iki senede bir arılıktaki ana arılar tüm değiştiriliyor. Amaç ana arıların ırk özelliklerinin korunması. İşletme sahibi Bircan; “ Manavdan sebze satar gibi her çeşit ana arı üretmek istemiyoruz. Çünkü ülkemiz ana arıları bu güne kadar 25 defa melezleşmiş. Biz ana arı üreticileri ırk özelliklerini korumaya dikkat edersek ülke olarak arıcılık kalitemiz daha da artacaktır.” diyor. Detaylı bilgi almak isteyen arıcılar 0537 288 4247 numaralı telefon ile detaylı bilgi alabiliyorlar.

İşletme bahar aylarında Silifke‘de başladığı üretime Yaz aylarında Karaman‘da devam ediyor. Eylül ayına kadar üretime devam eden assale’de bu aylar içinde ana arı bulmak mümkün. Gönderimler Kargo ile yapılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Arıcılığa Nasıl Başladılar?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir