Atatürk’ün Eşi Latife Hanım Kimdir?

            Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek eşi olan Latife Hanım’ın soyadı kanunuyla beraber nüfustaki adı Latife Uşaklı olmuştur.

Mustafa Kemal’den Önceki Hayatı

            17 Nisan 1898’de dünyaya gelen Latife Hanım, İzmir doğumludur. Muammer Bey ve Adeviye Hanım’ın çocuğu olarak hayata gözlerini açmıştır. Vecihe, İsmail, Münci, Ömer ve Rukiye isimlerinde beş kardeşi olan Latife Hanım, kalabalık bir aileden gelmektedir. Latife Hanım’ın İzmir Lisesi’nden mezun olmasıyla birlikte eğitim hayatının başarısı git gide artmıştır. Fransa’da Sorbonne Üniversitesinde Hukuk bölümünden mezun olması dolayısıyla ileri derecede Fransızca bilen Latife Hanım’ın Londra’da aldığı dil eğitimi sayesinde İngilizceye de hakim olduğu bilinmektedir. 

Mustafa Kemal ile Tanıştıktan Sonra Latife

            Latife Hanım’ın Mustafa Kemal ile tanışması 1922 yılında İzmir’e giren Türk ordusunun Başkumandanı olan Atatürk’e kalacak güvenli bir yer arayışı sonucu gerçekleşmiştir. Kurmayların Latife Hanım’dan istedikleri davet mektubu ile birlikte Mustafa Kemal’in, ailesi yurt dışında olan ve köşkte babaannesiyle kalan Latife Hanım’ın köşkünde kalacağı kesinleşmiş, böylece ikilinin yolları kesişmiştir. 29 Ocak 1923 tarihinde Muammer Bey’in evinde sade bir nikahla gerçekleşen törende dönemin şartlarına göre büyük bir yenilik yapılmış ve Mustafa Kemal’in isteği üzerine nikaha bir vekil değil, bizzat Latife Hanım’ın kendi katılmıştır. Evlilik sonrasında Latife Hanım, ilk cumhurbaşkanlığı köşkü olan ve şimdilerde Eski Köşk olarak anılan Çankaya’daki Kuleli Köşk’e yerleşmiştir. Medeniyeti ve modern kadın duruşunu da temsil eden Latife Hanım, Mustafa Kemal’in ricasıyla TBMM’deki toplantılara da çoğunlukla katılım göstermiştir. TBMM’ye giren ilk Türk kadını olarak tarihe geçmiştir. İki buçuk yıllık evlilikleri ardından 5 Ağustos 1925’de boşanan çift, birbirlerine olan sevgi ve saygılarını hiçbir zaman yitirmemişlerdir.

            Latife Hanım’a çok fazla ısrar edilmesine rağmen, Mustafa Kemal’le evliliği süresince ya da sonrasında yaşadıklarını anlatmamıştır. İkinci kuşak yakınlarına da vasiyet ettiği en önemli unsur, anılarının asla paylaşılmamasıdır. Kendisinden kalan önemli belgeler Türk Tarih Kurumu tarafından korunmaktadır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir