Benim Evladım Başarır

Uzunca bir tatil bitti ve  okullar açılmak üzere. Öğrenciler ve velileri tatlı bir heyecan sardı.

Yeni bir okula başlamanın heyecanı , bir üst sınıfa geçmenin heyecanı derken yıl oldu 2014-2015..

Okullar özledi çocuk seslerini.. Kitaplar özledi meraklı gözleri.. Duvarlar özledi maharetli elleri..

Anneler babalar mutlu. Oğlumuz kızımız okuyacak diye bekleşiyorlar.. Her ne kadar heyecan olsa da yol zorlu ve bir o kadarda yorucu..

Başarı çalışan herkesin hakkı. Ve okula giden her öğrenci çalışmalı.

Her anne baba evladının çalışmasını , çalışkan olmasını istiyor.

Başarı, kendisini isteyene koşar. Başarı, bir adım yaklaşana on adım yaklaşır. İsteyen mutlaka başarılı olur.

O halde istemek lazım. Nasıl ki isteyen herkes bir çırpıda bir takımın 12 futbolcusunu sayıveriyorsa İsteyen her öğrenci başarılı olabilir. Sır istek ve arzuda. Sır başarının heyecanını kalben hissetmekte.

Başarı yolunda tuzak cümlelerden kaçınmalı..

Benim oğlum okumaz..Bizim kız başarısız ben biliyorum. Oğlum sen adam olmazsın..Kızım sana verdiğim emeklere yazık..Bizim köyden okuyan çıkmaz..Hocam ben biliyorum bizim çocuklar okumaz…Evet daha bir çoğu tuzak cümledir bunların…Ve bu cümleler başarısızlık ile arkadaştır.. Bu cümleleri kurduğunuz çocuklar inanın sizi haklı çıkarır..

Çocuklarda başarı istediğini artırmak için onlara moral vermeliyiz. Onları taktir etmeliyiz..Onların başaracaklarına gönülden inanmalıyız. Onları güzel hedefler ile özendirmeliyiz.

Başarıda % 50 öğrenci isteği vardır.. Veli desteği ise % 20 dir.. Veli bu yüzdelik kısım ile evladının moralini bozmak için gayret ederse öğrenciyi kaybeder.

Sevgili veliler okullara morali yüksek , hedefleri olan , aile desteği muhteşem öğrenciler gönderelim ki başarı çocuklarımızla olsun…

Her ihtiyacını alınca işinizin bittiğini sanmayın..Çocuğunuza moral verin. Onu heyecanlandırın. Onu çevrenizde ve arkadaşları arasında onurlandırın. Başarı sizinle ve sevdiklerinizle olsun…

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir