Ah! Beşik

Beşik candır , hayattır. Küçük bir beşik can , yarınlar demektir. Hayat yolunda bir adım demektir. Yarınlara uzanan bir yaşam, Allah vergisi bir nefes demektir.

Savaşın olduğu her yerde beşikler kırılmaya mahkum. Beşikler kırık, canlar terki diyar eylemiş, umutlar soluk. Haberleri izlerken kardeşin kardeşi vurduğu Suriye de bir beşik çarptı gözüme. Terk edilmiş bir ev ve kırık bir beşik. Bebek öldü mü , ailesiyle terki diyar mı eyledi bilinmiyor ama yaşananlar bir insanlık dramı.

21. Yüzyıl dünya insanlığının acizlik içinde bir vurdumduymazlığı var.

Bir ülkenin iç savaşıdır karışmayalım denecek kadar basit değildir yaşananlar.

Ne olacak, koca bir ülkede taş üstünde taş kalmayacak , çoluk çocuk demeden kardeş kardeşi vuracak ve biz seyredeceğiz öyle mi?!

Evet dünya devletlerinin bir iç savaşı parsellercesine taraf tutup ama savaşı durduracak hiçbir şey yapmadan sadece seyrettiği günler yaşıyoruz. Kırılan beşikler arasında gönlü yaralı anaları duyan yok. Kalem tutan ellerin kalemi kırılmış bilen yok. Acı ve nefretin kol kola büyüdüğü ülkede insanlar çaresiz  hisseden yok. Olsaydı on binleri bulan ölümler son bulmaz mıydı?

Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir diyen peygamberimiz ve dinimizin temel prensibini ne çabuk unuttuk. Çocuklar aç , anneler perişan , babalar çaresiz ve öfkeli , beşikler kırık..

100 yıl öncesinden kimse kalmadıysa şu fani dünyada emin olunki 100 yıl sonrada kimse kalmayacak. Ama yaşananlar insanlık tarihine bir insanlık dramı olarak not düşülecek. İnsanlık yararına hızla gelişen teknolojiye inat bir o kadar da acımasızlık  ve nefretin çoğaldığı bir dünyada yaşıyoruz.

İnsan olmanın değerini , düşünmenin ve düşünce erdeminin iyi niyet, sevgi ve hoşgörü adına kullanılması temennisiyle..

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir