Bill Gates Kimdir?

            28 Ekim 1955 yılında doğan Bill Gates Amerikalı bir iş adamıdır. Doğum yeri Seattle olan Bill Gates evli ve üç çocuk babasıdır. Gates, Microsoft şirketinin kurucularından olup aynı zamanda şirketin başkanlığını ve baş yazılımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Bill Gates’in Bilişim Yolculuğu

            Seattle/Washington’da avukat bir baba ile öğretmen bir annenin oğlu olan Gates, özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte okuldan arta kalan zamanlarında genellikle bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geςiriyordu.

            Bu iki iyi arkadaşın çalışmaları 1972’de Traff-0-data isimli şirketi kurmalarını sağladı. Bu şirket iyi bir gelir kaynağı sağladı. Daha sonra Gates, bir silah işletmesinde staj gördü. İki arkadaşın 1974’te geliştirdikleri BASİC adlı yazılım Microsoft’un da kuruluşunun en önemli kilit taşı olmuştur. Gates ve Allen New Mexsico’da Microsoft adlı şirketi kurdular. 

Microsoft’un Gelişimi
            
            1977 yılına gelindiğinde General Elektric gibi dünyaca ünlü markalar Gates’in müşterisi olmuştu bile. O yıl Gates kişisel bilgisayar yani PC firmaları ile sözleşme imzaladı. DOS işletim sistemini de bünyesine katan Gates, o yıl dünya çapında satış rekoru kırdı. Geliştirilen ve piyasa sürülen ürünler bu yazılımı kullanınca Microsoft bilgisayarlar için tek ürün halini almasına sebep oldu. 1985 yılında Windows’un ilk versiyonunu çıkaran şirket sonraları bu sitemi geliştirmeye devam etti. 

            Kendi firmasının reklamlarında yer alması onu daha göz önünde olmasına neden oldu. Dünyanın en zengin insanlarından sayılan Gates, saniyede 236 dolar gibi bir rakam kazandığı ileri sürülür. Aynı zamanda Gates Vakfı’nın da başkanı olan Gates, 6100 metre karelik bir evde yaşamaktadır. Genel kültür dallarına meraklı olan ve aynı zamanda bir koleksiyonu bulunan Gates’in evinde Leonardo da Vinci’nin el yazması kitapları bulunduğu bilinmektedir. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir