Bir poşet bile kazandırır

Yıllar önce karşılaştığım küçük bir olay beni  etkilemişti. Bir çok defa anlattım zamanın seyri içerinde. Tesbitimin doğruluğunu hiç istemesem de doğruladıktan sonra ve tesadüf aynı olayı farklı bir şekilde yaşadıktan sonra yazmaya karar verdim.

Kaybeden Esnaf:

Yaklaşık 17 yıl önce. Tanınmış ve işleri iyi olan bir tuhafiyeci esnafta alışveriş yapıyoruz. Dükkan sahibi birden dışarı fırladı. Tezgahtarla kapının önünde karşılaştı ve bastı fırçayı. Ne oluyor diye anlamaya çalışıyorum.

Poşeti neden verdin?

      Yoldan geçerken poşeti yırtıldı , sebzeler bir kısmı dökülünce dayanamayıp bir poşet götürüp verdim.

      Kardeşim yoldan her geçene poşet verecek olursak biz ne kazanacağız. Bir daha olmasın. Geç işinin başına.!

Tezgahtar üzgün , ne olduğunu anlayamadı bile. İyimi yaptı kötümü düşünüyor…!

Alışveriş yaptık çıkıyoruz , yanımda duran babama ‘ Baba bir gün bu esnaf mutlaka iflas eder. ‘ dedim. O aralar ticaretin sırları gibi kitaplara merak sarmışım hep okuyorum.. Ve olay öylece kaldı..

Kazanan Esnaf:

İki  gün önce evime yakın bir manavdan alış veriş yaptım. Aynı gün büyük semt pazarı olmasına rağmen dükkan tıklım tıklım. Elimde rahatlıkla taşıyabileceğim iki poşet oldu.

Dükkan sahibi:

      Ver abim poşetlerini birleştireyim dedi ve battal bir poşet çıkardı. Ve poşetleri tek poşette birleştiriverdi. Memnun olmuştum , küçük bir nüansla beni kazandı.

Poşeti aldım eve doğru ilerlerken  esnafın güler yüzü ve müşteri ile iletişimini düşünüyordum. Ben artık sürekli bu manava gelebilirim. Dahası daha çok kazanacağı aşikar.

Yıllar öncesine , bir poşet için tezgahtarını azarlayan esnaf aklıma geldi. Yıllarca güzel iş yaptıktan sonra son yıllarda ekonomik sıkıntıda olduğu söyleniyor.

Evet küçük ve basit gibi görünse de başarının ayrıntıda saklı olduğu aşikar. Küçük bir iltifat , tatlı dil ve güler yüz ile müşterinizi kendinize bağlayabilirsiniz.

Fatih Bircan – Eğitimci Blog Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir