Kişisel Blog Nedir ve Blog Yazıları

Blog açmak artık çok popüler konular arasında yerini aldı. Özellikle kişisel bloglar ile nerede olursanız olun yayıncılığa başlayabilir ve çalışmalarınızı çok uzak mecralara iletebilirsiniz.

Blog, yaşadıkça öğrendiklerinizi, gezip gördüklerinizi, bildiklerinizi paylaşmak istediğiniz web tabanlı bir sistemdir. Blog kullanırken ziyaretçileriniz ve takipçileriniz olacaktır. Kişisel Bloglar aslında günlüğünüzün modern biçimini oluşturmaktadır. En son izlediğiniz filmler, yaptığınız yemek tariflerinden gittiğiniz tatillere kadar birçok şeyi blog sayfasında paylaşabilmektesiniz. Hatta kendi hayatınız bile anlatabilmeniz mümkündür.

Blog nedir? Soruyu şöyle açıklamak mümkündür; belirli bir konuya ilişkin yazılar, video, resim veya fotoğraflarınızı paylaşabildiğiniz web tasarımlı bir alan. Blogun en önemli özelliği paylaşmaktır. Kişisel Blog çok fazla teknik bilgiye gerek duyulmadan yazılması mümkündür. Fakat alıntı olmaması gerekmektedir. Bir blog alıntı olduğu zaman Google bunu hemen fark edebilmektedir, bu yönde araştırmaları vardır.

Kişisel Blog sitenizde yazdığınız yazılara yorum eklenebilmektedir. Yazıcı ve okuyucu arasındaki bağı da bu yorumlar sağlamaktadır. Yorumlara ve eleştiriye açık olmanız gerekmektedir. Blogunuza yapılan yorumlar sayesinde blogunuz içerik olarak zenginleşmiş oluyor ve siz de okuyucuların tepkisini ölçmüş olabiliyorsunuz.

Kişisel Blog yazmaya başlamadan önce bir amacınız olması gerekmektedir. Spor, diyet, gezi veya yaşadıklarınız ile ilgili bilgi mi paylaşacaksınız bunu belirlemeniz gerekmektedir. Yazılarını seçtiğiniz amaç doğrultusunda ilerletebilirseniz, bu sizin ve sayfanız yararlı olacaktır. Blog yazarken bir diğer önemli kavram ise içeriktir. Yazılarınızı yazarken içerik konularını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Blogunuzun güncel olması da çok önemlidir. Hafta da bir ya da ay da bir yazı paylaşıp takip etmezseniz, blog anlamını yitirebilmektedir.

Kişisel Blog yazarken ilk önce sabırlı olmanız ve bunu okuyucularınıza samimi bir dille ifade etmeniz gerekmektedir. Blog yazmak kolay gibi gözükse de bazen kişileri zorlayabilmektedir. Bunları hazırladıktan sonra blog sitenizi tanıtım aşamasına geçmeniz gerekmektedir. Blogunuzu kullandığınız sosyal medya hesaplarınızdan yayınlamanız mümkün olabilmektir.

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise kendiniz hakkında kısa bir bölüm oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü okuyucularınız blogunu takip ettikleri kişinin hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir