Çalışma ortamı çocuğun başarısını artırır

Ev ortamları eğitim açısından elverişli olursa “başarı” okula yansıyacaktır. Elbette sürekli başarıya odaklanmış bir yaşantı istemiyoruz. Herkes evinin derli toplu , düzenli olmasını ister. Mobilyalar ile donattığımız evlerimizde mutlaka çocuklarımız “çalışma ortamları” hazırlamalıyız.

Çocuk öyle ki masaya oturdu mu “çalışası gelmeli” ve geleceğe dair güzel hayaller kurabilmeli. Ve saatlerce çalışmak onu sıkmamalı. Eğlence saatlerinin haricinde keyifle masasına oturabilmeli.

Öncelikle çalışma ortamı “sessiz” olmalı. Çevreden ve diğer odalardan gelen sesler hemen çocuğun dikkatini dağıtmamalı.

Bir çoklarımızın evinde olan çocuk odalarımızı keşke çalışma ortamı olarak düzenleyebilsek. Bizde çocuk odaları genelde yatma düzeni ağırlıklı oluyor. Haliyle çocuk ders çalışmak istemiyor.

Çocuk aynı dersleri mümkün olduğu kadar “aynı yerde” çalışmalı. Ders çalışma amacını gerçekleştirmek için harekete geçmek ve çalışma ortamına geçmek dikkati yoğunlaştıracaktır.

Çalışma ortamı derli toplu “düzenli” olmalı. Dağınık bir masa çocuğun ders çalışma isteğini kaldıracaktır. Ona ayıracağınız bir dolap veya çekmece eşyalarını koyması için yardımcı olacaktır.

Çalışma ortamında gerekli “temel malzemeler” olmalı. Türkçe , İngilizce sözlük. Dünya ve Türkiye haritaları. Cetvel çeşitleri. Bant ve yapıştırıcı çeşitleri. Dosyalamak için klasörler. Bilgi için faydalanacağı ansiklopediler ve kaynaklar. Bu araçlar ders çalışmanın haricinde verilen ödevler için faydalı olacaktır.

Odada mutlaka saat ve takvim olmalı. Zamanı ayarlamak için önemli. On dakika tekrar yapacağım dediği zaman diğer odalara saat aramak için gitmemeli.

Odada bulunan bir “pano” notlarını asması için faydalı olacaktır. Güzel sözleri derleyip asabilir. Teşvik edici sözler asabilir. Haftalık duvar gazetesi hazırlayabilir. Ve çalışmalarını okulda değerlendirebilir. Çalışma eylemine geçmek için kullanacağı notlar asabilir. Bu zamanla çocuğumuzu kalemle barışık yapabilir. Genç yaşlarda evladınızın güzel eserler verdiğini görebilirsiniz.

Birde “şehir kütüphaneleri” iyi bir çalışma ortamıdır. Kütüphane ile barışık çocuklar bilgi sahibi olmaktan keyif alacaklardır. Binlerce kitap kütüphanelerde çocuklarımızı beklemektedir. Alınan ödünç kitaplar ile de satın alma sıkıntısından da kurtulmuş olursunuz..

Değerli anne babalar. Belirttiğimiz gibi çok az bir emekle çocuklarımızın başarısı için güzel bir çalışma ortamı hazırlayabiliriz. Geleceğin mimarları için bunların hiç birisi çok değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir