Çocuğunuzu tanıyın..

Eğitimciler olarak velilere çok “ihtiyaç” duyarız. Onların beklentileri ve destekleri eğitimi kolaylaştırmaktadır. “Okul ve veli işbirliği” ne kadar etkin olursa eğitimde başarı seviyesi hızla yükselmektedir.

Evladının geleceği için fikir soran bir babaya : “ Sende çocuktan ‘bir adım önde’ gidenlerdensin.” dedim. Çocuk eğitim yolunda iken anne baba okul, sınavlar , meslekler ve çocuğun yetenekleri hakkında bilgi sahibi olursa eğitim daha kolay hale gelecektir.

Peki veliler okula nasıl dahil olacak? Başarılı bir nesil yetiştirmek için veliler olarak üzerimize düşen görevler nelerdir?

Her çocuk iyilik ve güzellik üzerine doğar. Yapısında hoşgörü ve sevgi vardır. Ancak gelişen şartlar ve çevreninde etkisiyle kişilikler zaman içerisinde gelişir.

“Kişisel özelliklerini” bilmek çocuklarımızın başarısı için ve hayat boyu kazanacağı kazanımlar için önemli. Elbette okulda çocuklarımızın eğitimi yönünden gerekli önlemler alınıyor ama bir veli olarak sizlerde çocuğunuzu “tanımalı”  ve ona göre hareket etmelisiniz.

Geçenlerde gayet başarılı bir öğrencinin velisi “ Hocam her çocuk okuyacak diye bir şey yok ya. Bizimki de meslek sahibi olur.” deyince bir hayli düşündüm. Evde eğitim için gerekli şartlar oluşturulmuş ve çocuk eğitim yolculuğuna emin adımlarla ilerliyordu. Neden veli ümitsizdi? Neden çocuğuna güvenemiyordu? Okul ile bağlantı tam kurulamamıştı ve veli çocuğunun “yetenekleri” hakkında tam bilgi sahibi değildi. Eğer biz çocuklarımızı tanır ve onlardan bir adım önde gitmeye çalışırsak başarı bizimle olacaktır.

İnsanlar farklı kişiliklere sahiptirler. Ve her insanın olayları değerlendirme şekli farklıdır. Bir insanı tanıdınız mı onunla yola çıkmanız kolaydır. Ve insanlar doğduğu andan itibaren karakterleri gelişmeye başlar.Bu zorlu yolculukta her zaman yanlarında olan en yakınlarıdır.

Peygamberimiz (sav) bir hadislerinde ; “Çocuklarınıza “asil insan” muamelesi yapınız.” buyurmaktadır. Bu bizim için güzel bir örnektir. Evladımıza ne kadar “değer” verirsek ve kendi kişisel özellikleri ile yol almasına fırsat tanırsak o kadar başarılı olacaktır. Değer verdiğimiz kadar karşılığını alırız.

Siz çocuğunuzu “tanır” ve ona göre davranırsanız çocukta yeteneklerinin farkına varacaktır. Gücünün farkına var evladınız başarı için emek verecek , gayret edecektir. Eğer öğrenci istemezse kimse ona bir şey öğretmez. Bu istek ise kendini tanıyan öğrenciler arasında çok fazladır. Veli öğrenciye katkı sağladığı sürece çocuk yeteneklerinin farkına varacaktır.

Yeteneklerinin farkında olan çocuklar yetiştirmek dileğiyle….

www.fatihbircan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir