Çocuklar Zekidir

Evet her çocuk zeki ve okumaya , okulunu sonuna kadar devam ettirmeye meyillidir. Ama biz yetişkinler çocuklara sunduğumuz yaşam şartları ile onları “başarısızlığa” iteriz bazen.

Çocuklara yeterince “ilgi” gösterirsek onlar üzerine düşeni yapacaktır. Yeter ki bir veli olarak, kendisini bir çocuğun okumasına karşı sorumlu hisseden birisi olarak, çocukları “iyi tanıyalım.”
Hocam bizim çocuk okumaz. “Yanlış!” Senin çocuk gayet güzel okur. Sen ondan bir adım önde gidebilirsen, sen onu tanıyabilirsen senin çocuk okur.
Hocam bizim köyden okuyan çıkmaz. “Yanlış!” Sizin köyden o kadar okuyan çocuk çıkar ki şaşarsın. Yeter ki bakış açımızı değiştirelim.Yeter ki okuldaki her çocuğu kendi çocuğumuz bilip “okul şartlarını” iyileştirelim. Okulu, öğretmeni ne kadar seversek , ne kadar sahip çıkarsak eğitim o kadar bizim olacaktır.
Ve bilelim ki “Bizim çocuk okur.”
Kendimize karşı, çevremize karşı böyle bir olumlu düşünce eylemi içinde olmak çocuğunuzun zekasını açacaktır. Onda ki olumlu gelişmeleri birden hissedeceksiniz…
İlköğretim dörde kadar derslerinde çok başarılı bir öğrencim liseye giderken dikkatini dağıtmış ve kötü bir karne getirmişti. Bir ev ziyaretinde babası çocuğun yanında başladı olumsuz cümleler sıralamaya..Okumazlar. Bizim çocuklar okumaz hocam. Az kırıcı konuşuyordu çocuğa karşı. Bizim öğrenci dinlemede. Baktım boynunu bükmüş bekliyor.
Evet biliyor ki artık babası kendisine “güvenmiyor.” Çok sevdiği ve belki de yüzüne karşı baba seni çok seviyorum bile diyemediği o koskoca babası kendisine güvenmiyor. Okuyup ta ne yapsın…
Çok küçük gayretlerle yarınlarımız olan çocukları okutabiliriz. Fırsat buldukça “okullarına gidip” öğretmenlerine bir selam verelim. Hocam nasılsınız desek bile kazanan çocuklarımız olacaktır. Bir öğrenci , velisini okulda öğretmeniyle konuşurken görünce o kadar “mutlu” oluyor ki.
Evet her çocuk “zekidir.” Zamanın da okulunu çeşitli nedenlerle bırakmış olan öğrencilere bir bakın. Dünyayı değiştirecek kadar zeki olabiliyorlar. Evet tüm dünyanın konuştuğu Steve Jobs’un geçmişte bu başarıyı yakalayacağını kim düşünebilirdi. 6 ay bile devam etmeden üniversiteden ayrılan Steve Jobs.
Bizim çocuklarımız da dünyayı değiştirebilirler. İnanmıyoruz. Evet zaten hiçbir zaman inanmadık. Ama görüp yaşadık. Yaşadığımızda, gördüğümüzde inandık. Mesele önce inanmakta. Hayallerde başarıyı görebilmekte. Hayatımız “inançlarımız doğrultusunda” değişecektir..

Yarınların ibn-i Sina’larını Steve Jobs’larını yetiştirmek için biraz gayret.

Çocuklar Zekidir” için bir yorum

  • 19 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:54
    Permalink

    Bu durunda velikre büyük görev düşüyor gibi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir