Danışan dağlar aşmış

Zorlandığımız karar anlarında danışacak dostlara ihtiyaç duyarız. O ne derse bizim için önemlidir. Verdiğimiz kararlara destek vermesini veya bizi uyarmasını bekleriz.

Deli Yürek dizisini izlemeyenimiz yoktur. Miroğlu tozu dumana katarken zorlanır bazen. Çıkmaz sokaktadır. Ve imdadına kuşçu yetişir. Kendi halinde yaşayan kuşçunun bir cümlesi yeterlidir Miroğlu için. Kaldığı yerden devam eder.

Bazen bir arkadaştır danışman. Bazen tecrübeyle harmanlanmış ve tüm samimiyeti ile babadır yol gösteren. Bazen ise adını bilmediğimiz ama art niyetsiz , hoşgörü ile yaklaştığımız insanlardır danışman.

Ya Kurtlar Vadisindeki babanın rolü. Polat Alemdar alması gereken önemli kararların eşiğinde babasının yanında alır soluğu. Dolaylı yollardan iletir meseleyi. Ve babanın bir sözünde bulur cevabı ve rahatlamış olarak ayrılır oradan.

Evet her insanın danışacağı aklı selim bir insan olmalı hayatta. Ve zorlandığı anlarda varıvermeli yanına. Ve dinlemeli. Öyle ki bazen insan isabetli kararlar alamaz. Farklı bakış açıları ile yaklaşamaz meseleye. Ama güvendiğiniz , görüşlerine değer verdiğiniz bir kişi size ufuklar açabilir.

Dinimizde istişarenin önemi büyüktür. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadislerinde ; İstişare, pişmanlığa karşı kaledir buyurmuşlardır.

Danışan dağlar aşmış , danışmayan düz yolda şaşmış sözü ne güzel ifade eder meseleyi. Bilginin , tecrübenin ve ferasetin harmanlandığı dostları olmalı insanın.

Fatih Bircan

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir