Dekorasyon İçin Halı Seçimi

            Yeni evinizi dekore edecekseniz, eski evinizi baştan sonra tekrardan düzenleyecekseniz veya yeni evleniyorsanız ve halı seçimi konusunda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız. Bu yazı sizin sorununuzu çözmek için Dekorasyon İçin Halı Seçimi nasıl olmalı? Eğer halı dışındaki her eşyanız karışık desenlere sahipse;
 
            Perdeniz farklı bir desende, koltuklarınız kendinden desenli ahşap renklerinin karışık ve çok olduğu bir odaya sahipseniz eğer; o zaman halı seçiminiz ne renk olursa olsun, düz, desensiz çok sade olması gerekmektedir. Evet, bu bir kural değil ama en güzel görünümü elde etmek istiyorsanız bu önerime bir kulak verin derim.
 
Peki, Hangi Odaya Nasıl Bir Halı Olmalı?
 
Bebek çocuk odalarında; kısa tüylü, anti bakteriyel, kaymaz ve temizliği kolay halılar olmalıdır.
 
Yatak odaları ile salonlarda; uzun tüylü, yumuşak ve açık renkli halılar tercih edilmelidir.
 
Mutfaklarda; tüysüz, silinebilir, olabildiğince düz halılar kullanılmalıdır.
 
Banyolarda; Havlu tarzında suyu bünyesine hapsedebilecek veya ahşap tarzda sudan etkilenmeyecek halılar kullanılmalıdır.
 
Antrelerde ise; kaymaz olması tek önemli şart olmaktadır.
 
Halıları Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
            Büyük bir oda varsa (özellikle salonlarda) birden fazla halı kullanmak gerekir. Fakat halıların aynı boyutta olmamasına dikkat edin. Bu durum odayı olduğundan küçük gösterir. Halının kenarlarının çıplak bırakılması odayı daha geniş gösterir. Bu yüzden eşyaların altına girmiş halılardan uzak durun. Olabildiğince küçük halıları tercih edin.
 
            Tüm bunların dışında dekorasyon için halı seçimi evin ruhunu yansıtmaktadır. Evin ruhunun dışında ise yerlerin rengi her zaman önemli olmuştur. Son ve belki de en önemli noktaya değinmemiz gerekirse; Parkeniz açık tonlarda ise açık renkli bir halı tercih etmek sakin ve duru bir görünüm elde etmenizi sağlarken koyu renklerde tercih ettiğiniz halı kontrastlık sağlayarak daha dikkat çekici olacaktır. Parkeniz koyu tonlarda ise, açık renkli bir halı canlı ve farklı bir görünüm verirken koyu renkli bir halı daha bütün bir görünüm elde etmenizi sağlar.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir