Demir Gömlek Türbesi Karaman’da

Güzel kent Karaman’dan bir güzel gezi yazısı. Vakit öğle. Nice zamandır aklımda olan ama bir türlü uygulamaya fırsat bulamadığım iş için yola çıkıyorum. Çok uzağa değil hemen evimin yanı başında bir yere. Demir Gömlek Türbesi‘ne yolculuğum. Burası Karaman.

Karamanoğulları devrinde 1431 yılında yapılan bir türbe. Yerel tarihi mekanları kaleme almayı düşünüyorum.

Güneşin altında hedefime doğru sakin adımlarla yürürken bir yandan da bu güzel eylemin heyecanı var içimde. Belki yüzlerce kez yanından geçtiğim ama hiç merak edip detaylarını araştırmadığım bir mekana doğru ilerliyorum. Tarihe seyahat ediyorum. Telefonumu fotoğraf makinası edasıyla kullanıp bilgisayarım aracılığı ile kişisel blog sayfama aktaracağım. Sonrasında ise bu küçük iş Karamandan dünyaya kapılarını açmış olacak.

Karaman Haber

Türbe Karamanoğulları beylerinden Kamil Paşaya ait. Emînüddin bey namıyla anılan bir paşa. Din adamı veya şeyh olarak bilinmiyor tarihte.

Karaman

DEMİR GÖMLEK TÜRBESİ

Türbe Karaman Merkez Koçakdede Mahallesindedir. Fatih Sultan Mehmet devrinde yapılan vakfiye kaydına göre, burada gömülü olan kişi, Karaman vezir-i azamlarından Eminü-d din’dir. Bu adı Karamanlılar Elmedin yapmışlar, şahıs ismi, sokak ve cadde adı olarak kullanmaktadırlar. Burada Emnü-d din beyin cevşen denilen gömleği bir zamanlar muhafaza edilirmiş. Eskiden çocuğu olmayanlar, konuşmada ve yürümede geciken çocuklar buraya getirilerek sırtlarına buradaki gömlek giydirilirse şikayetleri ortadan kalkığı söylenirmiş.

Demir Gömlek Türbes

Evet Demir Gömlek türbesini şöyle bir gezdikten sonra bilgi için interneti taramaya başladım. Ama çok fazla bilgi olduğu da söylenemez. Yerel haber sitelerimizde bilgi var. Tarihi ve kültürel yerler ile ilgili bilgileri bulmak mümkün.

Karamandan

Türbenin hemen yanı başında binalar var. Ve yaşam oldukça hareketli. Bahçesine banklar konulmuş. Tabelasında 1431 yazısını görünce şöyle bir tarihe doğru yolculuk ettim. Acaba tarihi mekanlar hakkında ki bilgileri ihmal mi ediyoruz diye düşünmeden edemiyorum.

Blog sayfamın ilk gezi yazısı. Çok sevdiğim bir paylaşım oldu. Gezmeyi seven arkadaşlarıma çokça tavsiye ettiğim bir konuydu yazmak ve paylaşmak. Teknoloji ilerledi ve güzel etkinlikler için imkanlarımız daha çok artık. Bu işin sonu nereye gider bilmiyorum ama sevdim bu işi. Şimdi ki hedefim Tartan Evi. Karaman’da yer alan tarihi bir konak. Yorumlarınızı, görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Selam ve saygılarımla.. 25.07.2018

Fatih Bircan

One thought on “Demir Gömlek Türbesi Karaman’da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir