Dolar Ne Zaman Yükselir?

            Halk arasında genel bir kanaat vardır. Borsa düşerse dolar yükselir, dolar düşerse borsa yükselir. Gerçekten öyle bir durum var mı? Elbette hayır. Bu sadece avam tabir ettiğimiz kişilerin bir kanısı olmaktan ileri gitmiyor. Peki, öyleyse dolar ne zaman yükselir? bunu irdeleyelim.
 
1.FED Kararları
 
            FED bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri ‘nin merkez bankasıdır. FED ‘in toplantılarında alınan kararlar neticesinde FED ‘in faizleri indirmesi yükseltmesi doların düşüp yükselmesine doğrudan etkisi olmaktadır. ABD de faizler Türkiye ‘den oldukça düşük orandadır. Bu nedenle insanlar kısa süreli alım satım yapmaktadır.

             Tahviller fazla rağbet görmez günlük alım satım yaparlar. Kısa süreli kar satımları yaparak FED ‘in verdiği kararlar doğrultusunda yüklü miktarda alım olunca da dolayısıyla dolar yükselmektedir. Dolar Ne Zaman Yükselir? Sorusunun en önemli cevabı budur.
 
2. ABD ‘ Den Gelen Ekonomik Veriler
 
            Dolar Ne Zaman Yükselir En önemli ikinci cevabı ise Amerika Birleşik Devletleri ‘nden gelen ekonomik verilerdir. Ekonomik veriler nedir? Denecek olursa bunlar; işsizlik oranları, istihdam oranları, işsizlik maaşı başvuruları gibi ülke ekonomisine doğrudan etki eden verilerdir. Bu veriler bir ülkenin ekonomik durumunu, geleceğini, piyasasını etkileyen önemli verilerdir.

            Ülkenin parasının değer kazanması piyasa hareketliliğine yani çalışmaya iş yapmaya bağlıdır. Örnek verecek olursak, bir kişi çalıştığında işyerine gitmek için araba kullanacak. Bu arabaya yakıt gerecek, bakım onarım gerecek. Evinin, aile bireylerini ihtiyaçları olacak. Yani büyük miktarda ve çok değişik alanlarda bir alış verişin içine girecek.

             Kazandığı paranın dolaşımını sağlayacak dolayısıyla. Ülkenin ekonomik faaliyetine katılacak. Ama çalışmadığı takdirde bunların hiçbiri olmayacağı gibi aksine devlete yük olacak ve ekstradan zarar olacaktır. Dolayısıyla bu ekonomik veriler ne derecede iyi gelirse ülke parası o kadar değer kazanır diğer kurlar karşısında.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir