Dünyayı Kelimeler Yönetiyor

Günümüz şartlarında dünyayı kelimelerin yönettiğini söylemek mümkün. Çünkü gelişen teknoloji kelimelerden üretilen cümleler ile ışık hızında ilerliyor.

Google gibi bir siteye girdiğinizde nerdeyse boş bir ekran görürsünüz. Ama oraya yazacağınız bir kelime size aradığınız bilgiyi nerede olursa olsun anında getirir. Çünkü üretilen ve internete eklenen her cümle ve kelime kayıt altına alınır. Neden? Hedef kitlesi kolaylıkla bulsun diye.

Teknoloji bizi iyi bir okuyucu yaptı. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar ile günün her saatinde internete bağlanmak ve gelen mesajları okumak mümkün. Gün ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka bir şeyler okuyoruz. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ortamların yaptığımız tek şey okumak. Eklenen cümleleri okumak ve yorumlamak.

Demek istediğim kelimenin gücü her yerde. Ve bu bizim ilgi alanımızda olmalı. Her ne iş yaparsak yapalım bu güçten istifade edelim. Bu gün güzel şehir Karaman’da onlarca web sitemiz mevcut. Ama bizlerin işletme olarak , firma olarak, kurum olarak bir basın bültenimiz bu sitelerde yer almıyorsa kelimenin gücünden istifade etmiyoruz demektir. Kelimeler ile sizi anlatan iyi bir basın bülteni sizi dünyaya tanıtıyor demektir.

Web siteleri her zaman bazı kelimelerde öne çıkmak ister. Google gibi arama motorlarında önemlidir bu . Birinci sayfada olmanız ulaşılıyor olmanız demektir. Veya iyi takip edilen yerel bir haber sitesi sizi de tanıtabilir. Bunun için kelimelerle barışık olmalı ve cümleler üretmelisiniz. Veya size hizmet veren bu sitelerden yardım isteyebilirsiniz.

Başarılı liderler kelimenin gücünü bilirler ve konuşmalarını ona göre hazırlarlar. Geniş hedef kitlelere ulaşmak için manşetlik cümleleriniz olmalı. Çünkü konuşmalarınız binlerce sitede yer alacağı için iyi hazırlanmış metin yazıları sizi hedef kitlenize daha iyi anlatır.

Hızlı okuma teknikleri ile kitap okumayı hızlandırmanız mümkün.Ve bilginin gücü ile hazırlayacağız metinler ile işlerinizi büyütmeniz ve kendinizi en güzel şekilde ifade etmeye çalışmanız çok kolay. Sonrası mı? Mahalle sınırlarını aşmış , dünyanın öbür ucundan ulaşılabilen bir işletme.

İnternet üzerinde açılan her güzel sitenin geleceği sitesinde kullandığı kelimelere yayınladığı cümlelere bağlı. Bu gün ülkemizde en popüler sitelerin e-okul kelimesi üzerine yüzlerce haber yayınladığını görürsünüz. Çünkü çok aranan her zaman iyi bir haberdir. Ve bu sayede çok okunan siteler olma ve hedef kitleye hızla ulaşma yolunda liderliği bırakmazlar.

Kelimeler her yerde. Ve dünyayı onlar yönetiyor. Kişisel kitap okumalarımıza sahip çıkmalı ve kelimelerle barışık olma zamanı.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir