Eğitim Evde Başlar

Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz. Hiçbir zaman onların üzülmesini istemeyiz. Onları büyüttüğümüz gibi yarınlarda da mutlu olmalarını isteriz. Onlara güzel bir yaşam sunmak için çalıştığımız gibi eğitimleri için okullara göndeririz.

Evladımızın ahlaklı olması bizim için gurur kaynağıdır. Her anne baba vatana millete faydalı, çevresi tarafından sevilen, efendi çocuklar yetiştirmek ister. Ve bunun için emek gereklidir.

Evdeki mutluluk başarıya yansır. Bizi çok seven ve iç dünyasında adını koyamadığı şekilde büyüten evladımız bizi üzgün görürse mutsuz olacaktır. Belki kafasındaki cevabını bilmediği soruları yanıtlarken zorlanacak ve başka iklimlerde huzuru aramaya başlayacaktır.

Eğitim denilince okul aklımıza gelse de eğitim evde başlar. Biz aile olarak ne kadar onu anlayabilir ve onun yanında olabilirsek o kadar başarısı artacaktır. Kim bilir evladımız belki de yarınlardaki kahraman. İnsanlara hizmet için koşan, vatan millet aşkı ile yanan, hayırlı bir evlat yetiştirmek için çocuklarımızın eğitimine önem vermeliyiz.

Evimiz çocuklarımızın eğitim hayatı için uygun mu? Ders çalışmaları için gerekli malzemeler var mı? Onlara başarıya dair gerekli motivasyonu sağlıyor muyuz?

Okula gönderdim, yemedim yedirdim mantığı ile yaklaşırsak evdeki eğitim adına birçok husus eksik kalıyor demektir. Elbette sadece ihtiyaçlarını temin etmek yeterli değil. Ev ortamı ve aile bireylerinin eğitime yaklaşımı da belirleyici olacaktır. Bizim çocuk okumaz hocam. Bizim köyden adam çıkmaz hocam gibi yaklaşımlar hayatımızın bir parçası haline geldiyse aile ortamını başarıya kapatıyoruz demektir.

Peygamberimiz (s.a.v) bir hadislerinde ; “ Hiçbir baba çocuğuna güzel bir terbiyeden daha iyi bir miras bırakmamıştır.” buyurmaktadır. Aile çocuğun kişiliğinin şekillendiği yerdir. Ne kadar emek verilirse karşılığı mutlaka alınacaktır. Ancak bilinçli veliler çocuklarını yarınlara daha iyi hazırlayacaktır.

Para kazanmak için farklı girişimlerde bulunuruz. İşimizi büyütmek için yeni makineler alırız. Yeni evler almak için kollarımızı sıvarız. Ama eğitim için evde gerekli ortam eksik kalıyorsa, işimiz bir hayli zor demektir.

Anne babalar çocuklarını teşvik ettikçe, moral verdikçe ve gerekli şartları oluşturdukça yarınlarda daha başarılı gençler yetişecektir.

Fatih Bircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir