Etkili ve Güzel Konuşma Zamanı

İstifaların arka arkaya geldiği şu günlerde herkesin konuşmaya ihtiyacı var. Öyle görünüyor ki güzel konuşup karşısındakini ikna edenler zafere ulaşacak.

Evet zaman içerisinde edindiğim tecrübelere dayanarak küçük bir metin yazmaya çalıştım. Küçük olmasına bakmayın , başarı ayrıntılarda gizlidir.

1 – Bugün bir meslek erbabı işi ile ilgili saatlerce konuşabilir. Çünkü bilgi birikmiş , sindirilmiş ve benimsenmiştir. Artık rahatlıkla sahip olduğu düşünceyi ve bilgiyi paylaşmak için konuşabilir.

2 – Günümüzde toplum karşısında konuşmak en zor işlerdendir. Konuşmayı başaranlar ise kitleleri arkalarından sürüklemeyi başarırlar. Konuşurken doğallığınızdan bir şey kaybetmeyin.

3 – Konuşmacıları izlerken anlatılanın yanında cümleleri bağladıkları bağlaçlara dikkat edin. Ve bu bağlaçları sürekli tekrarlayın. Konuşmanın akışı için bu bağlaçlar gereklidir.

4 – Dolayısıyla , her ne kadar , her ne sebeple olursa olsun ve bunun gibi onlarca kelime gurubunu sürekli tekrar ederek dilinizi alıştırın..Düşünüyoruz ancak cümleler ağzımızdan çıkarken bağlaçlara ihtiyacımız var.

5 – Konuşma metninizi ezberlemeye kalkmayın. Takıldığınız anda çok zorlanırsınız. Kendinizi zorlamadan konuşmayı sürekli tutacak şekilde cesaretle konuşun..

6 – Konuşacağınız konu ile ilgili araştırma yaparken notlar alın. Ve konuşmaya değer gördüklerinizi sindirin. Farkında olmadan bilgi birikimi sizi konuşmaya itecektir..

7 – Konuşma metni hazırlayın. Ama okumak için değil konuşma sırasını takip etmenizi kolaylaştırır konuyu derli toplu tutmanızı sağlar.

8 – Konuşmak istediğinz ve derlediğiniz konuyu bir kaç kere okuduktan sonra ikna olduysanız tamam demektir. En yakınınzdan başlayarak anlatın. Dinlemelerini isteyin.Sizin için bulunmaz bir tecrübe olacaktır.

9 – Konuşmak istediğiniz konunun bölümlerini yazdıktan sonra maddeleyerek sıraya koyun.1..2..3..10..Her bölümden 4 dk konuşsanız 40 dk edecek ve konuşmanız için yeterli olacaktır.

10 – Konuşmaya başladıktan sonra iyi bir konuşmacı olmanız kaçınılmazdır artık. Ufak bir çalışma ve araştırma ile her konuda konuşabilirsiniz.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir