Fas’ın Başkenti Neresidir?

Fas’ın Başkenti Neresidir?

            Fas Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kazablanka, Fez, Marakeş, Essaovira, Muhammadiye, Rabat ve Tangier şehirleri Fas’ta bulunurlar. Bir genel kültür bilgisi olarak aktarmak da fayda vardır ki; Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliğine üye olmayan tek ülkedir.

Başkent Rabat

            1955 yılında bağımsızlığını ilan Fas’ın başkenti  o günden beri Rabat’tır. Rabat şehrinin en önemli gelir kaynağı Turizm’dir. Başkent Rabat, dar sokakları, mimarisi, sokaklarında ki sanatsal heykelleri ve yol kenarlarında ki palmiye ağaçları ile görülmeye değer bir şehirdir. Sessiz bir şehirdir kafa dinlemek isteyen kişiler için birebirdir, hatta bazı caddeleri trafiğe bile kapalıdır; Rabat’ı ziyaret eden kişiler trafikten uzat korna sesi duymadan sessizlik eşliğinde, palmiyeli sokaklarda yürüyüş yapabilirler. Turizm dışında Bir liman şehri olduğunu belirtmekte fayda var çünkü liman ticaretiyle ülke ekonomidine katkı sağlayan bir şehirdir. 

Başkent Rabat’da Gezilecek Yerler

             Rabatı ziyaret edecek kişiler St. Paul Mağarası’nı mutlaka görmeliler, Arkeoloji Müzesini ziyaret etmeliler, ayrıca Royal Palaceyi görmeden dönmemelidirler. Bunların yanında Çağdaş Sanat Müzesi, Büyük Camii, Bilim ve Doğa Müzesi ve Plateforme du Semaphore Rabat’ı ziyaret eden turistlerin görmesi gereken önemli yerler arasındadır. 

            Rabat’ın mutfağı hakkında bilgi vermek gerekirse ilk söylemek gereken şey yemeklerde bol baharat kullandıklarıdır. Özellikle safran ve anne yemeklerde en sık kullanılan baharatlardır. Ve burada sebze yemekleri etsiz servis edilmez.

Hoolywood Filmlerine Konu Olmuş Şehir: Kazablanka

            Atlas okyanusunun kenarında bulunan bir liman şehri olan Kazablanka Fas’ın hem en ünlü hem de en büyük şehridir. Aynı zamanda Fas’ın en önemli limanı olarak  finansal kaynaklar açısından ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Ekonominin kalbi Kazablanka’da atmaktadır. Hollywood’da Casablanka adlı filme konu olmasıyla birlikte turistler tarafından da popüler bir şehir haline gelmiştir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir