Göktaşı Nedir

            Göktaşı, uzaydan dünya yüzeyine düşen her türlü maddenin genel adıdır. Göktaşı Nedir sorusunu detaylandırırsak, göktaşının bir diğer adı da meteordur. Dünya yüzeyine yılda binlerce meteor taşı çarpar, bunlardan kimileri atmosferden içeri girerek Dünya’daki yeryüzüne, kimileriyse atmosferde aşırı sürtünmeden dolayı eriyerek tahrip olurlar ve yere düşene kadar toz haline gelip yok olurlar. Bunun nedeni Dünya’nın manyetik alanıdır. Manyetik alan Dünya’yı Güneş Rüzgârlarından, meteorlardan ve başka zararlı dış etmenlerden korur ve bir kalkan görevi görür.

            Güneş Sistemi’nin en kraterli gezegeni olarak bilinen Merkür, hep bu manyetik alana sahip olamamaktan korunamamıştır. Aynı durum Venüs ve Mars için de geçerlidir. Dünya’ya yılda ortalama 3-4 bin meteor düşerken bunlardan sadece 500 kadarı yeryüzüne ulaşır ve ulaştığında da ebatlarından oldukça kaybetmiş olur. Meteorlar Dünya’ya girerken en az 11 en çok ta 72 kilometre hızla hareket ederler.
 
Göktaşlarının Fiziki Ve Kimyevi Özellikleri
 
            Göktaşları, petrografik ve kimyasal niteliklerine göre sınıflandırılırlar. Kimyasal bileşimlerine göre Aerolit (taşsı), Siderit (demirli) ve Siderolit (taşsı-demirli) olmak üzere üç gruba ayrılmaktadırlar.Taşsı göktaşlarını oluşturan bileşenler: Silisyum, demir, alüminyum, magnezyum ve oksijendir.Demirli göktaşlarını oluşturan bileşenler: Galyum, nikel, iridyum ve germanyumdur.
 
            Taşsı-demirli göktaşlarını oluşturan bileşenler: Olivin ile çeşitli metallerdir. Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman krater meydana getirebilir fakat krater oluşumu biraz da göktaşının hızına, yoğunluğuna ve çarptığı zeminin özelliklerine bağlıdır. Bu sebeple bir meteor her çarptığında krater oluşturur diye bir durum yoktur.
 
            Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları çokça bilinmektedir. Bunların arasından en çok bilinen meteor yağmuru ise Perseid yağmurudur. Bu yağmur ilkin 1992 yılında meydana gelmiştir. Bu yağmur, Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arta kalan kalıntılardan oluşur. Güneş’n etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleşmesinden ötürü, her yıl aynı dönemde gözlemlenir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir