Günde 1000 Kelime Yazmak Hayatınızı Değiştirir

Evet yeni bir 1000 kelime denemesi daha. Bu metin yazısı da bin kelime olacak inşallah. Çünkü yazmayı çok seviyorum ve bu sürekli hale getirmek istiyorum. Bu güne kadar yüzlerce metin ve tanıtım yazısı yazmama rağmen sistemli bir şekilde yazmaya henüz başlamış değilim. Ama yazmak yazmak yazmak istiyorum. Günlük 1000 kelime yazmak ve yazıda akıcılığı sağlamak. Günümüzde teknik araçlar o kadar çoğaldı ki. Bazen telefonun tuşları bile yazarlığımızı ispatlıyor aslında. Özel günlerde, dini günlerde dostlarımıza göndermek için yazdığımız özgün metinler, kısa mesajlar aslında herkesin yazmaya dair yeteneğini ortaya koyuyor. Çünkü özgün metinler üretmek kolay değil. Ve tecrübe işi. Ne kadar klavye ile haşır neşir olursak yazıdaki başarımız o derece artıyor.

Aslında çok mesaj atanlara küçük bir tavsiyede bile bulunabilirim. Çünkü gönderdiğimiz özgün metinler bize özgü ve sanat eseri bir anlamda. Ne kadar kelimeler ile haşır neşir olursak kelimelerin ve cümlelerin kalitesi o kadar artıyor. Yazdığınız güzel sözler zaman içinde birikebilir ve blogger sitenizin sayfalarını süsleyebilir. Google bu anlamda güzel hizmet veriyor. Bir gmail hesabınız varsa bir blogspot site açarak metin yazılarınızı düzenli olarak buraya ekleyebiliyorsunuz. Zaman içinde ise çok trafik alan bir kişisel blog site haline dönüşebiliyor. Blogların faydaları ise günümüzde saymakla bitmiyor. Cümleler zaman için yazma açısından sizi ustalaştırabilir.

Şöyle bir baktığımda bu metin yazısı için gayet iyi gittim söylenebilir. Çünkü şu anda bile 200 kelimeyi geçmiş durumdayım. Haber siteleri ve bloglar için bu 200 kelimelik makaleler bile çok önemli. Ancak özgün olmalı. Çünkü teknoloji artık yeni hazırlanmış metinlere önem veriyor. Kopya metinler o kadar çoğaldı ki arama motorları ne yapacağını şaşırmış durumda. Bir cümle ile onlarca sitede karşılaşmanız mümkün hale gelmiş durumda. Google yeni ve özgün makale istiyor. Son birkaç yıl içinde makale yazarlığı çok popüler oldu ülkemizde. Üniversite öğrencileri bile yazarak harçlıklarını klavyeden çıkarır duruma geldiler. Yazmaya alışmış birisi için ise günlük birkaç metin üretmek işten bile değil.

Güzel bir site açıp özgün metinler yazarak zaman içinde çok bilinen bir site haline gelebiliyorsunuz. Yazmak ise çok keyif verici. Her zaman söylediğim bir söz vardır. ‘ dünyayı kelimeler yönetiyor.’ Çünkü yazılan metinler ile gündeme notlar düşüyor. Yazılan makaleler ile köşe yazıları ortaya çıkıyor. Ne kadar yazı ile iç içeysek kişisel anlamda hayatımıza katkısı da çok oluyor. Yıllardır yazmaya, bir şeye karalamaya gayret ediyorum ve faydalarınızda görüyorum. Çünkü metin yazısı hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Geçenler bir gezi sitesi yazarlık teklif edince çok mutlu oldum. Her ne kadar o site için yazmaya başlamamış olsam da yazmanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hissettim.

Evet 100 kelimelik metinler halinde bu yazımı tamamlamaya çalışacağım. Çünkü yazarken kafamızda küçük planlar yaptığımızda metinler daha akıcı olarak klavyeden bilgisayara yansıyor. Aslında güncel haberleri o kadar takip eder olduk ki. Bu gözlem ve yazma yeteneklerimizide geliştiren bir durum. Akıllı telefonlar iyi bir metin yazı aracı olabilir. Haberler altına güzel sağa sola çatmayan metinler yazarak ta kendinizi geliştirebilirsiniz. Şimdilerde çok iyi bir köşe yazarı arkadaşın haber sitelerindeki içeriklere yorum yazarak fark edildiğini söylesem şaşırabilirsiniz. Evet uzun yorumlar yazarak yazarlığa kabul edilir ve şimdi çok büyük gazete ve sitelerde köşe yazarı. Evet paragrafta 100 kelimeyi geçmiş durumda. Hemen diğer paragrafa başlamalıyım.

Değerli takipçilerim bu kelimeleri yazarken 500 kelimeyi geçmiş durumdayım. Çünkü hiç kalkmadan aralıksız klavyenin tuşlarına dokunuyorum. Bir bayanın yüzüklerin efendisini bir kafenin masasında ara ara yazarak ortaya çıkardığını duyunca çok şaşırmıştım. Sinema filmi olacağını bile bilmiyordu belki. Hayatının nasıl değişeceğinin bile farkında değildi ama şimdilerde kitapları milyonlar satan çok ünlü bir yazar ve yeni kitaplar çıkarmaya devam ediyor. Kelimeler hayatımda var olduğu sürece esrarlı değişimler yaşam alanımızı etkilemeye devam edecektir. Ya üniversite yurt odalarında kurulan sitelere ne demeli. Şimdiler çok kullandığımız ünlü siteler yazmanın bir ürünü olarak ortaya çıktı aslında. Metin yazısı yazarak düşüncelerimizi duyurabilir farkında olmadan yeni eserlerin ortaya çıkmasına vesile olabiliriz aslında.

Son 400 kelimenin yazısını yazarken bayağı heyecanlanmış durumdayım. Çünkü ilk 1000 kelime yazımı 2016 yılında yazmıştım. Ve sitemde şu anda en çok takip edilen yazılardan biriside o. Şu an böyle bir girişimle ikinci 1000 kelimenin sonlarına doğru giderken bazı şeyleri daha iyi anlamaya başladım. Yazabilir güzel eserler ortaya çıkarabilirim. Kitap yazar mıyım bilmiyorum ama yazmaya kelime üretmeye devam edeceğim. Evet aslında yazarlar bir anlamda kelime üreticisi. Çünkü düşünce aleminin kıvılcımlarını metin yazısı haline getirerek bizlere sunuyorlar. Ve o kadar alışıyorlar ki onlar için yazı yazmak iş olmaktan çıkıyor. Çünkü yazmadan duramıyorlar. Gözlem altına alabildikleri ve zihinlerinde harmanladıkları her olayı rahatlıkla kaleme dökebiliyorlar.

Evet son 300 kelime metine doğru giderken yazarlık hakkında ki hayallerimden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Bir gezi yazarı olmayı çok isterdim. Boynumda bir fotoğraf makinesi bir oraya bir buraya giderek ülkemin ve dünyanın önemli yerlerini fotoğraflamayı ve metin yazıları ile seyahat bloğumda yayınlamayı. Gezi yazıları gidip göremediğimiz yerleri bize sunarak bilgi ziyafeti çekiyorlar aslında. Çok gezenlere her zaman tavsiye ediyorum. Mutlaka bir blog aç ve bu gözlemlerini paylaş. Geçen sene görev yaptığım yerden geçen bir Ukraynalı turistin bloğu olmadığını duyunca çok şaşırmış ve şiddetle tavsiye etmiştim. Bisikleti ile Türkiye’yi geziyor ve fotoğraf çekiyordu. Ama yazmıyordu. Birde gözlemlerini kağıda dökseydi ne güzel olurdu. Yazarak gezisine anlam katmış olurdu. Kim bilir belki de yazmıştır.

Evet bu aralar öğrencilere şiddetle günlük tutmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü yazarlığın temel taşlarından biriside günlük tutmak. Gündelik olayları kayıt altına alarak zaman içinde bu yeteneğimizi dijital ortamlara aktarabiliriz. Yazmak günümz şartlarında daha güzel ve daha kolay. Lise yıllarımda her zaman bir daktilomun olmasını hayal ederdim. Ancak şimdi daktilo ile yazmanın ne kadar olduğunu daha iyi anlıyorum. Çünkü geri silme tuşu yok ve yazdıklarınızı silemiyorsunuz. Ne yazdıysanız doğru ve anlamlı yazmak zorundasınız. Metin yazarlığı önümüzdeki birkaç yıl içinde çok popüler bir meslek olacak ülkemizde. Çünkü temelleri atılmış durumda.

Dünya genelinde freelance yazarlık çok meşhur. Metin yazarları bunu bir meslek olarak icra ediyorlar ve düzenli olarak metin üretiyorlar. Ülkemizde ise bu anlamda bir çok site kurulmuş durumda. Yazılan makake belli bir ücret karşılığında haber sitelerine ve blog sitelerine teslim ediyor. Yazarak hem para kazanıyorlar. Hem de teknolojinin çok ihitiyaç duyduğu metinler ortaya çıkarıyorlar. Evet bu metin hiç kalkmadan ve yaklaşık 1 saat gibi bir süre içinde yazıldı. Bir sonraki 1000 kelimeyi ne zaman yazarım bilmiyorum ama heyecan içinde bekliyorum. Ve yazdıklarımı fatihbircan.com sitemde düzenli olarak paylaşıyorum. Yazmak güzel ve herkese tavsiye ediyorum. Herkese başarılar diliyorum. Fatih Bircan.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir