Halk Bankası Altın Hesabı

            Altın hesabı bankacılıkta son yıllarda duymaya başladığımız bir hesap türüdür. Tüketiciler bu hususta başlangıçta çok tereddüt etseler de bankalar altın hesabında kendilerini ifade etmekten vazgeçmediler.
 
            Öncelikle neden altın hesabı açmalıyım, döviz varken ya da TL varken diye soranlar için şunu ifade etmeliyiz ki altın tarihine kıyasla arada düşüşler yaşasa da uzun vadede kullanıcılar için hep güvenli liman olmuştur. Dikkat ediniz “uzun vadede” dedim. Sakın ola ki “altı aya bozduracağım, bir yıla lazım olacak o zamana kadar değerlensin yeter” derseniz yanılırsınız, zarara da uğrarsınız. Çünkü altın metali müşterisini uzun vadede kar getirecek bir yatırım aracıdır.
 
Halk Bankası Altın Hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki çeşittir.
 
Vadesiz Altın Hesap
 
            Bu hesapta tamamen saf altın (0,995 saflık derecesinde) üzerinden işlem yapılır. Yani altın işlenmiş olmadığı için işçilik gibi bir masraftan çıkmazsınız. Bu hesap türünde miligram bazında altın alma imkânı bulursunuz. Banka hesabı üzerinden yaptığınız bu güvenli altın alıp satma işini vadesiz altın hesabınızdan yaparsınız. Bu hesapta 1 gramdan az olmamak kaydıyla, gelir vergisi kesintisi olmaksızın altın alabilirsiniz. Bir de bankamızdan fiziki altın alım/satım işlemi yapılamamaktadır.
 
Her Yönden Güvenilir
 
            İşçilik masrafı, eski tarihli, düşük ayar olma riskleriyle karşı karşıya kalmazsınız. Altınınız banka güvencesinde olduğundan çalınma, kaybolma risklerini de unutmuş olursunuz. Ayrıca hesabınızı Yapı Kredi internet bankacılığından 7/24 takip etme şansına sahipsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman yatırımınızı görme imkânınız bulunmaktadır.
 
Altın Hesabı Açtırmak ve Beraberinde Getirdiği Avantajlar
 
            Bir Halkbank şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Bunun yanında www.halkbank.com adresinden Halkbank internet bankacılığı hizmetinden de kendiniz açabilirsiniz. Bundan sonra artık güvenilir altın alıp satma özgürlüğü parmaklarınızın ucunda! Bir de bunlara ilaveten diğer banka hesaplarına altın transferi yapmanız pekâlâ mümkün! Bir diğer kolaylık da eğer altın hesabınızı banka kartınıza yahut kredi kartınıza tanımlatırsanız altın işlemlerinizi ATM lerden de gerçekleştirebilirsiniz!
 
Birikimli Vadesiz Altın Hesabı
 
            Bu hesap türünün belli bir vade günü ve tarihi vardır. Siz bankaya bir nevi garanti verirsiniz altını hesaptan çekmeyeceğinize dair onlar da teminatınızın karşılığı olarak meblanızı verdiğiniz talimata göre hesabınızda altın biriktirirsiniz. Birikimli vadesiz altın mevduat hesabını aylık ve üç aylık periyodlarla açabilirsiniz. Talimatlarınız iş günlerinde gerçekleştirilir. Kredi kartınızdan vermiş olduğunuz talimatlar kartınıza alış veriş olarak yansıtılır. Bu hesabın açılması için asgari 1 gr altın olması gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir