Her Çocuk Başarabilir, Yeter ki İmkan Olsun

Çocukların başarı potansiyeli çok yüksektir. Ailesi bir öğrencinin dersleri ile ilgileniyorsa çocuğun hayalleri vardır okumaya dair.

Okul hayatında başarılı öğrencileri velileri takip eder. Bir adım önden giderek ona yardımcı olurlar.Derslerindeki başarısını , iyi notlarını takdir  ederek umut verirler. Okulu sevmesine yardımcı olurlar.

 

Öğretmen arada bir sorar öğrencilerin hayallerini. Gelecekte hangi mesleği yapmak istediklerine dair yoklama çeker. Sevdikleri , eğimli oldukları alanları tesbit etmek ister.

 

Öğrencinin velisi okul ile ilgilenmiyorsa, çocuğun notlarından haberdar değilse veya hep kötü notları dikkate alarak benim çocuğum okumaz ,bizden adam çıkmaz tarafından yaklaşıyorsa vay haline öğrencinin.

 

Ailesinin dersleri ile ilgilenmediği çocuklar ergenlik döneminde okula olan ilgileri azalır. Kısa yoldan başarıya ulaşma gibi hayaller ile kendilerine olumsuz çevre edinirler. Ve zorlu hayat yolunda zorluklarla baş başa kalırlar.

 

Çocuk okuldaki başarısını ailesi ile perçinlemek ister. Başarısından dolayı annesi babası sevinsin, kendisiyle gurur duysun ister. Çocuk okuyup babasına destek olmak , annesine güzel elbiseler almak ister. Çocuk ailesi kendisini fark etsin ister.

 

Çocuklarımızın geleceğin mimarları olmasını istiyorsak onları fark edelim. Derslerindeki başarısını görelim. Defterindeki güzel yazıyı görüp tebrik edelim. Notları kötü olsa dahi onlara hissettirmeden takdir edelim ki çocuk bir sonraki sınava kendini hazırlama şansının yakalasın.

 

Evet her çocuk zekidir ve okumaya eğimlidir. Onların kuramadıkları hayallerini mahvetmeyelim.

 

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir