Hızlı Okuma Artık Elzem Oldu

Hızlı okumak lazım. Herkes iyi bir hızlı okuyucu olabilir. Hızlı okuma herkese lazım. Başarı yolunda eğitimin gereklerinden biriside hiç şüphesiz hızlı okumadır.

Gelişen ve değişen teknolojiye inat ülke olarak kitap okuma oranımız çok düşük.

Evet  cep telefonu , internet gibi teknolojyi takip eden  önde ülkeler arasındayız. Bunlar güzel gelişmeler. Yenilikleri takip etmek yaşantımızda kullanmak gündelik hayatımızı kolaylaştıran kazanımlar.

Ama kitap okumak gibi , hızlı okumak gibi bazı yönlerden de epey geride kaldık. Ve durum okuma hızlarımızı bir hayli düşürdü.

Son YGS sınavında öğrencilerin zorlandığı konulardan biriside zamanın yetmemesi.  Yoruma dayalı bir çok soruya  dahi cevap verilemiyor olması  hızlı bir okuyucu olmamız gerektiğini gösteriyor.
Unutmayalım ki gelişen teknolojiye inat sınavlar hala okumaya yönelik soru çözerek yapılıyor.  En son okuduğu kitabın Cin Ali olduğunu söyleyen bir öğrenci zorlu sınavlardan başarıyla çıkamayacaktır.

Hızlı Okumak Elzem Oldu

Geçen bir yazımda da belirtmiştim  liseler de Kişisel  Gelişim dersleri konulmalı ve öğrenciler hızlı okuma , güzel konuşma , liderlik , girişmcilik gibi dersleri üniteler halinde almalı.
Bir öğrenci ileride hangi işi yaparsa yapsın başta iyi bir hızlı okuyucu olmalı. Bu sayede kitap okuyacak zaman mı var düşüncesinden kurtulacaktır. Ben hızlı bir okuyucuyum ben bu eğitimi aldım düşüncesi kendisini motive edecektir ve zamanla hızlı okumak alışkanlık haline gelecektir.

İnsan beyni dakikada 750 kelimelik kapasite ile düşünmekte. Dakikada 200 kelime okumak genel için düşük bir rakam. Bu da demek oluyor ki bir okuyucu okuduğu yazıya 3 te 1 oranında kendisini verebilmekte..O kadar anlayabilmekte..

2012 YGS sınavında bir bakıma da hızlı okuyanlar kazanacak.
Geçen geçti gelen bir .

Değerli veliler sevgili öğrenciler bir sınav daha iyisi ile kötüsü ile geride kaldı. Geçmişi geride bırakıp iyi niyet ve güzel duygularla  güzel hayaller kurmamız lazım. Hep deriz hakkımızda hayırlı olsun. Sınav iyi geçse de kötü geçse de hakkımızda hayırlısı olmuştur.

Bir sonraki sınav için kolları sıvama ve beyni olumlu yönde motive etme zamanıdır. Bir hızlı okuma seminerinde görüşmek dileğiyle..

Eğitimci Fatih BİRCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir