Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma,  anlama ve kavrama faliyetlerini aksatmadan bir dakika içerindeki okunan kelime sayısını iki katına çıkarmaktır. Hızlı okumadaki asıl amaç hızlı bir sürede daha fazla anlama kapasitesine ulaşmaktır. Yavaş bir okuyucu her kelimeye tek tek bakar. Ve haliyle okuduğu metni bitirmesi zaman alır. Hızlı okuyucu ise bir bakışta 2-3 göz hareketi ile daha fazla kelime okuduğundan hızlı okuma gerçekleşir.

Okurken göz mesafesi önemlidir. Uzmanlar okuduğumuz metne 30 cm kadar uzaklık tavsiye etmektedirler.

Göz bir saniyede 10 defa sıçramaktadır. Hızlı okuma ile saniyede 10 kelime ve fazlası okunması beklenmektedir.

Normal şartlarda bir okuyucu 150- 250 kelime aralığında okumaktadır. Bu ise okuma açısından bir hayli  yavaş  olduğumuz anlamına geliyor. Bu şartlarda okuduğumuz zaman kitapları bitirmekte zorlanıyor, soru çözerken çok fazla zaman kaybediyoruz.

Teknikler ile kısa sürede 500 kelime üzerine çıkmak mümkün. Bu da her konuda bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıracak bir durum. Çünkü etrafımızda gezen broşürleri bile okumak için zamana ihtiyacımız var.

Zaman, hızlı olma ve koşturmaca arasında mutlu olmayı bilme zamanı. Çünkü teknolojik gelişmeler bizi hızlı olmaya zorladığı gibi aynı zamanda yoruyor.

Hızlı bir okuyucu işinde ve okulundaki gelişmelere daha çabuk adapte olacağı gibi, hızla üretilen bilgiye de hakim olacağından başarısı artacaktır. Hızlı okuma tekniklerinin eğitim öneminde ilkokul sırlarından itibaren çocuklara verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Çünkü okuma seviyemiz,  geliştirilmediği taktirde gelişme göstermiyor.

Günümüz şartlarında artık okumaya pek zaman ayıramaz olduk. Üstelik kitap okuma sevgisi kazanmak ayrı bir sanat olmuş durumda. Çok bilgi üretilmesine rağmen gün içindeki okumalarımız çok sınırlı. Belki hızlı okuma teknikleri bu anlamda bizim en büyük yardımız olacaktır. Bir yandan koşturmaca devam ederken diğer yandan kitap okumaya fırsat bulacaksınız. Üstelik bu okumalar işinize ve hayatınıza olumlu bir şekilde yansıyacak.

Hızlı okuma teknikleri elli yıldır dünya gündeminde yer alamaya başladı. Ve aşağı yukarı her yerde aynı uygulamalar ile okuma hızı yükseltilmeye çalışılmaktadır. Hızlı okumayı istemek başlangıç için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir