Hızlı Okuma Sizi Bir Numara Yapabilir

Oku ve başar. Hızlı Okuma ile bir numara olabilirsiniz. İlgilendiğiniz iş veya alandaki kitapları hızla tarayarak sektörünüzde başarıya zorlanmadan ulaşabilirsiniz.

Normal şartlarda okuyan bir okuyucu dakikada 160 kelime ile 220 kelime arasında okumaktadırlar. Hızlı okuma teknikleri ile bu sayı çok yükselmektedir.

Normal okuyucularda kelimeler tek tek okunduğu gibi iç seslendirme çok fazla olur. Ayrıca yavaş okuma insanı kitaptan uzaklaştırır. Hızlı okuyucular ise bir anda ikili üçlü kelime bloklarına odaklanabildikleri gibi seslendirme olmaz. Okuduklarını hızla anlayarak yeni kitaplar için kendilerine zaman bulurlar.

Okuma becerilerini geliştirmek için teknikleri öğrendikten sonra 15 günlük bir süre yeterli olacaktır. Teknikler zaman içerisinde tarafınızdan kabul görecek ve farkına varmadan  hızlı okuyucu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Dünyaca ünlü birkaç hızlı okuyucuyu. Bu okuyucular okudukları kitaplar sayesinde başkan olmayı başarmışlardır.

Dünyada Hızlı Okuyanlar

George Washington, ABD’nin ilk başkanıdır. Bağımsızlık savaşında önemli rol oynamıştır. Tarım kitapları okumayı çok severdi. Bey efendi çiftçi diye tanınan George Washington düzenli kitap okuması ile tanınırdı.

Thomas Jefferson, Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanı olup, 1801-1809 tarihleri arasında başkanlık yapmıştır. bilgi ve eğlence için okuma olduğuna inanıyordu. Okuyacağı kitapların bir listesini yapardı. Ve saat kullanarak düzenli okuma yapardı. Hızlı bir okuyucu olmasına rağmen kitap okumada disipline dikkat ederdi.

Abraham Lincoln , Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanıdır. Sürekli okumak için ödünç kitap alırdı. Genç yaşlarında mum ışığında saatlerce kitap okurdu. Ve bu okumaları sayesinde önce avukat ve başkanlığa kadar yükseldi. Hep iyi bir okuyucu olarak anıldı. Ortalama bir hıza sahipti ama sesli kitap okumayı severdi.

Theodore Roosevelt , Amerikan tarihinin o döneme kadarki en genç devlet başkanı oldu. Çok hızlı okuyucular arasında. Birkaç kitabı birlikte okuduğu ve kitapları incelemekten hiç yorulmadığı biliniyor. Hatta sabah kahvaltılarından önce kitap okurdu. Ve günde 3 kitap bitirdiği zamanlar vardı.

Franklin D. Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. başkanı olup en uzun süreyle görevde kalmış olan başkanıdır. Kesinlikle çok hızlı okuyucular arasında. İkili kelime bloklarıyla başlayan hızlı okuma serüveni tüm satırı kapsayacak şekilde gelişti. Bir bakışta okuduğu kelime sayısı 7-8 kelimeye çıkmıştı. Ve tek bakışta bir paragraf hakkında düşüncelerini söyleyebilecek duruma gelmişti.

John F. Kennedy, kısaca JFK, Ocak 1961’den suikasta uğradığı Kasım 1963’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanı olarak görev yaptı. Hızlı okuyucular arasında. İlk başlarda dakikada 300 kelime okuyan Kennedy hızlı okuma teknikleri ile okuma hızını 1200 kelimeye çıkarmayı başarmıştır. Ve bu okuma aşkı personeli için bir ilham kaynağı olmuştur.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir