İlk Kadın Doktor Kimdir?

İLK KADIN DOKTOR: SAFİYE ALİ
          
            Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit’in yaverlerinden Ali Kırat Paşa ve Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım’ın kızı olan Safiye Ali 2 Şubat 1984’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şam’ın ileri gelenlerinden olan dedesi Hacı Emin Paşa Mekke’de 17 boyunca şeyhülislamlık yapmıştır.

            Dört kız kardeşin en küçüğü olan Safiye Ali küçük yaşta babasını kaybetmiş, annesiyle beraber dedesinin yanında yaşamıştır. Öğrencilik döneminde Balkan Savaşı’nın çıkmasından çok etkilenir, Amerikan Koleji’nde öğretim gördüğü sırada doktor olmaya karar verir. Ancak o dönemlerde kadınlar tıp fakültesine kabul edilmemektedir. 1916 yılında mezun olur. O dönem Maarif Nazırlığı yapan Şükrü Bey’in desteğiyle devlet bursu almaya hak kazanır ve Almanya Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydolur.

            Çok çalışkan bir öğrencidir. Tatil günlerinde bile Alman doktorların kliniklerinde onlara yardım ederek pratik yapar, tarih ve felsefe eğitimi alır. Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı ona zorluk çıkarmaktadır lakin doktor unvanını almak için girdiği sınavda birinci olur, aynı zamanda tek Türk’tür. “Bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması” hakkındaki tezi ile diplomasını alır. Kısa bir süre İstanbul’a döner ama daha sonra kadın ve çocuk sağlığı ihtisası yapmak için tekrar Almanya’ya döner. Doktor Ferdinand Krekeler ile tanışır. İlerleyen zamanlarda Dr. Krekeler Ferdi Ali ismini alır ve evlenirler.
      
            1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olduğunu gösteren onay belgesini alır. O dönemlerde doktorlar gazeteler aracılığıyla ismini duyurmaya çalışır, Safiye Ali de böyle yapar. Türkiye’de başlarda çok hastası yoktur. Zengin kadınlar, kadı doktora güvenmedikleri için gelmiyor, fakir olanlar ise kadın olduğu için daha az ücret ödemek istiyorlardı. Doktorlar camiasında da destekçisi yoktu.
            
İLK KADIN ÖĞRETİM ÜYESİ OLDU

            Safiye Ali’nin hedefleri klinik doktoru olmanın çok üstündeydi. Amerikan Kolejinin açtığı kızlar için olan tıp okulunda jinekoloji dersleri vermiş, aynı zamanda eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olmayı başarmıştır. Anne sütünün bebek için önemi hakkında çalışmalar yapan Safiye Ali, Süt Damlası birliği ile birlikte çalıştı. Türk Kadın Birliği’nde aktif olarak görev aldı. Aynı zamanda üç büyük kongrede Türkiye’yi temsil etmiştir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir