İlk Kadın Tarihçi Kimdir?

Afet İnan, Cumhuriyetin ilk kadın tarihçisi ve aynı zamanda Atatürk’ün manevi kızıdır. 29 Kasım 1908’de Selanik’te dünyaya gelmiştir. Babası orman memuru İsmail Hakkı Bey, annesi Doyran Müderrisi Emrullah Efendi’nin torunu olan Şehzade Hanımdır.

Afet İnan İlkokulu Eskişehir’de okumuş, eğitim hayatını Ankara ve Biga’da sürdürmüştür. 1915 yılında annesini verem hastalığından dolayı kaybetmiştir. 1920’de ilkokul diplomasını almıştır. 1921’de Alanya’ya taşınmıştır. 1922’de öğretmenlik ehliyetini alan Afet İnan Elmalı Kız okuluna öğretmen olarak atanmıştır. Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştirmek zorunda kalan Afet İnan 1925 yılında Bursa Kız Muallim Mektebi’ni bitirerek İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulu’nda göreve başlamıştır.

Bu okulda görev aldığı sırada da şans eseri Cumhurbaşkanı Atatürk’le tanışmış, ileriki yıllarda eğitim öğretimine devam edebilme fırsatı yakalamıştır. Sonrasında Bakanlığın izni ile İsviçre’nin Lozan iline Fransızca öğrenebilmek için gönderilmiştir. 1927 yılında bir süre Fransız Kız Lisesi’nde eğitim görmüş, bu süre zarfında tarih öğretmenliği sınavına girmiş, öğretmenlik belgesi almıştır. Sonrasında Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne Yurt Bilgisi ve Tarih öğretmeni olarak atanmıştır. Kadın hakları bildirgesine ilgi duyan Afet İnan, Atatürk’ün isteğiyle 3 Nisan 1930’da kadınların seçim haklarıyla ilgili konferans vermiştir. Afet İnan, Türk Tarih Heyetinin bilimsel çalışmalarına katılmış, Türk Tarihinin Ana Hatları adlı kitabın yazımına katkıda bulunmuştur.

Bu kitap 1931-1941 yılları arasında lise ‘de okutulmuştur. Afet İnan, 9 Ocak 1936 günü Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin açılışında as başkanı olarak ilk dersini vermiştir. 1939 yılında doktorasını tamamlayarak sosyoloji doktoru ünvanını almıştır. 1940 yılında kadın hastalıkları doğum uzmanı Rıfat İnan ile evlenen Afet İnan Arı ve Demir adında 2 çocuk annesi oldu. 1961-1962 yılları Birleşik Krallık ‘ta incelemeler yapmış, 1955-1979 arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda Türk Tarih Kurumu’nu temsilen görev almıştır.  Ankara Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Türk Devrim Tarihi kürsüsü başkanlığını yapan Afet İnan, 1977 yılında görevden kendi isteğiyle emekli olmuştur. 8 Haziran 1985 yılında Ankara’daki evinde kalp krizi geçirmiş, hayatını kaybetmiştir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir