İlk Türk Kadın Boksör Kimdir

            İlk Türk kadın boksörü Sabriye Şengül’dür. Sabriye Şengül 1988 yılında dünyaya gelmiştir. Dünya’ya geldiği şehir ise samimi içten misafirperverliğe kapı açan Trabzon şehrinde dünyaya gelmiştir. 3 kardeşlerdir. Bu 3 kardeşlerin arasında Sabriye Şengül ortanca kardeştir. Sabriye Şengül 2006 yılında boksla tanışmıştır. Spor hayatına hentbol ile başlamıştır. Tavsiye sonucunda kick boksa merak salmıştır. Hocaları Sabriye Şengül’e boksa yönelmesini söyleyince Sabriye Şengül boksa yönelmiştir.18 yaşında boksa başlamıştır. Lise mezunudur. Amatör olarak boksörlük yaptığı zaman Trabzon Belediyesi’nde çalışmaktadır. Daha sonra ise Fenerbahçe Kulübü’ne geçmiştir.
   
            Boksa başladıktan yaklaşık 6 ay sonunda Türkiye şampiyonu olmuştur. Türkiye Şampiyonu olduğunu ailesinden bir süre boyunca saklamıştır. Ancak şampiyon olduktan sonra şampiyonluğunun haberi gazetelere çıkmıştır. Bu haberi görünce şampiyon olduğunu ailesine söylemek zorunda kalmıştır. Ailesi ilk başta bu haberi duyunca istememişlerdir. Fakat daha sonra istememelerine rağmen Sabriye Şengül’ün en büyük destekçileri olmuşlardır. Sabriye Şengül’ün en çok bilinen özelliği ise hırslı olmasıdır. Birçok röportajında spora verdiği önemi ve sporun hayattaki yerini anlatmaktadır.

            Sabriye Şengül’ün diğer özellikleri arasında mücadeleci olması, ne olursa olsun pes etmemesi gerektiğini bilmesi en önemli özellikleri arasındadır. Boks ve kick boksta 3 Türkiye şampiyonluğuna imza atmıştır. Sabriye Şengül bu şampiyonlukların yanı sıra K1 Dünya Karması Şampiyonluğuna da sahiptir. 23 Nisan 2016 tarihinde İstanbul şehrinde WKU Dünya Şampiyonluğu için kemer maçına çıkmıştır. Rakibi Belçikalı Vanessa De Waelle’yi puanla yenerek dünya şampiyonluğuna imzasını atmıştır. Sabriye Şengül şu anda annesiyle ve kardeşleriyle birlikte yaşamaktadır. Annesi ve babası 2015 yılında babasının alkolizm hastalığı yüzünden boşanmıştır. Yaşı ise 29’dur. Geçimini ise boksörlükle geçirmektedir. Sabriye Şengül şu anda Acun Ilıca’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği TV8 de yayınlanan Survivor yarışmasında yarışmacıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir