İlkokulda Hızlı Okuma

eokul-teog.com – Okumayı öğrenmek yetmiyor ayrıca ‘hızlı okumak’ lazım. Hızlı okuma teknikleri tüm dünyada uygulanmakta. Çünkü insanların okuma hızı ortalama 150 – 200 kelime.

Okumayı öğrendikten sonra özel bir gayret gösterilmemişse okuma hızlanmıyor. Bir insanın ‘düşünce hızı’ ise araştırmalara göre dakikada 750 kelime. 150 kelime ile okuyan bir okuyucunun 600 kelimesi tatile çıkmış oluyor. Haliyle okuduğunu anlamıyor. Ve kitaptan uzaklaşıyor.

Peki ilkokulda hızlı okuma nasıl olacak?

Öğrenci okumaya geçtikten sonra zaman zaman ‘sesli hızlı okuma’ çalışmaları yapmamız gerekiyor. Diksiyon ve akıcı okuma için bu gerekli. Kısa şiir ezberleri ve tekerleme ödevleri ile bu mümkün. Çünkü defalarca okunduğu için okumada akıcılık olacaktır. 2.sınıftan itibaren düzenli hızlı okuma çalışmaları yapmak gerekiyor. Hediyeli olursa haliyle öğreniciyi okumaya teşvik edecektir.

Ancak hediyeli okumalarda sürekli aynı kişiler birinci olduğundan sınıfın dikkati dağılmakta ve zaten okuyamayacağını düşünen öğrenciler okumaktan vazgeçmektedir. Öncelikle bir ‘okuma yarışı’ yapıp sınıfı 4 gruba ayırın. Ve okuma yarışlarını aynı seviyede olan gruplar içinde yapın. Sürekli birinci değişeceğinden okuma iştahı birden artacaktır. Ve çok hızlananları bir üst gruba alabilirsiniz.

Tabi bu çalışmalar sesli okuma yarışmaları için geçerli. Sınıflar ilerdikce sessiz okumaya ağırlık verilmeli. Çünkü sürekli sesli okuma ‘iç seslendirmeyi’ artıracağında okumada ve anlamada yavaşlama olacaktır. İlkokul 2 , 3 ve 4. Sınıflar kendi aralarında hızlı okuma turnuvaları düzenleyebilirler.

Her sınıf kendi içinde ‘4 gruba’ ayrılır. Gruplara isimler verilir. Bir dakikadaki okuma hızları tespit edilir. Ve grup birincileri hediyelerini alır. Ayrıca diğer sınıfların grup birincileri ile yarışır ve kazanan yine hediyesini alır. Okul genelinde aynı metin ile güzel bir hızlı okuma projesi uygulanmış olur.

İlkokulda ‘kitap okuma sevgisi’ kazanmak çok önemli . Bu dönem mümkün olduğu kadar masal ve hikaye dönemi ile geçmeli. Ki öğrenci ortaokulda severek roman okuma seviyesine gelebilsin. İlkokulda hikaye ve masal , ortaokul da roman , lisede şiir ve fikir kitapları , üniversite ise konferans verme zamanıdır. Bu döngüden birisi atlanırsa üniversiteyi bitiren genç kitaptan çok uzak olacaktır. Oysa kitap okuyanlar başarıyı daha kolay yakalamaktadır.

Hızlı okumada esas olan göz ile yapılan ‘sessiz’ okumadır. Dil , dudak ve kafa hareket etmez. Çünkü bunlar beyinin düşünme hızını yakalamaya engeldir. Hızlı okuma ile anlama daha çok gerçekleşir. Düşünce hızında kitap okuduğumuz için ‘dikkatimiz’ tamamen kitapta olacaktır.

Ayrıca küçük okuma kitapları hediye ederek kitap sevgisi aşılayabiliriz. Veliler çarşıya çıktıklarında ara sıra çocuklarına hediye kitap almalı ve bunu zaman zaman yapmalıdır. Kitap hayatın bir parçası olmazsa ilgi görmediğinden bizden hızla uzaklaşacaktır. Her ilkokul öğrencisinin bir hikaye kitaplığı olmalı. Bu bir karton kutu bile olabilir. Ve zaman zaman kitap hediye edilerek bu kitaplıktaki kitaplar çoğalmalıdır.

Anne babalar akşamları çocuklara hikaye okumaları yaparsa çocuk olayları merak edeceğinden okumaya ilgisi artacaktır. Çünkü yavaş okuyan öğrenciler hikayede ki bütünlüğü kaçırdıkları zaman ilgi azalmaktadır.

Okumaya özellikle hızlı okumaya ihtiyacımız var çünkü zaman çok hızlı.

Fatih Bircan – Eğitimci Yazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir